Moody’s Çin’in Notunu Kırdı – 24 Mayıs 2017

Moody's'den Çin'e Kötü Haber

Asya seansında çok önemli bir veri yayınlanmamakla beraber kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Çin’in kredi notunu indirmesi ve FOMC Üyesi Harker’dan gelen açıklamalar dikkat çeken gelişmeler olarak ön plana çıkıyor.

2016 Mart ayında Çin’i negatif izlemeye alan Moody’s ülkenin kredi notunu AA3’den A1’e indirdi. Not görünümü ise negatiften durağana güncellendi. Çin’in diğer ülkelere göre yüksek büyüme performansına imza atmaya devam edeceğini belirten Moody’s potansiyel büyümenin ise gerileyeceğini söylüyor.

Çin’in kamu borcunun 2018 sonunda %40 oranına yükselmesini bekleyen Moody’s, 2020 sonunda ise %45’e tırmanacağını öngörüyor. Ayrıca ekonomi genelinde borç kaldıracının önümüzdeki senelerde yükseleceğini bekliyor Moody’s.

Philadelphia Fed Başkanı Harker ise yaptığı konuşmada Haziran ayı faiz artışının yakın bir ihtimal olduğunu fakat enflasyon ile ilgili negatif gelişmelerin faiz artışını erteleyebileceğini belirtti.

Senenin geri kalanında iki faiz artışı daha beklediğini belirten Harker, Fed’in bilançoyu küçültme konusunda farklı stratejiler üzerinde çalıştığını açıkladı ve bilançoyu tahmin edilebilir, yavaş ve kademeli bir yolla küçültmeyi amaçladıklarını belirtti.

Akşam Fed’in üç hafta önceki FOMC toplantısının detaylı tutanakları yayınlanacak. 14 Haziran’daki toplantı ile ilgili bazı yönlendirmelerin yer alabileceği beklentileri var fakat dünkü raporumuzda da dikkat çektiğimiz gibi doların kurtulması için Fed’in bu senenin geri kalanında ikiden daha fazla faiz artışı için ikna olması gerekiyor.

Asya borsalarında genel görüntü yeşil. Not indirimine rağmen Çin endeksleri kapanışa doğru çok hafif artıdayken Japonya Nikkei %0.63, Avustralya ASX %0.15, Güney Kore KOSPI %0.24, Hindistan SENSEX %0.22 artıda. Diğer yandan %0.15 gerileyen Hong Kong HSI endeksi negatif ayrışıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.