Mester Faiz Artışı İçin Hazır – 22 Şubat 2017

Asya Seansında Neler Yaşandı?

Asya seansına merkez bankası üyeleri ve başkanlarından gelen konuşmalar damgasını vurdu. Avustralya Merkez Bankası Başkanı Lowe ve Japonya Merkez Bankası BoJ Başkanı Kuroda ile birlikte Cleveland Fed Başkanı Mester gecenin konuşma yapan merkez bankacıları.

Mester bu sene FOMC’de oy verme hakkı olmayan bir üye ve şahin para politikası duruşu ile bildiğimiz bir başkan. Açıklamaları da bu yönde. ABD ekonomisinin tam istihdama ulaştığını söyleyen Mester enflasyonun yükseldiğini ve faizleri artırma konusunda rahat olduğunu belirtti. Mester ayrıca mali kanatta bazı belirsizlikler olduğunu ifade ederek yeni yönetimin henüz netleşmeyen mali politikalarına atıf yaptı.

Belki de merkez bankası başkanları arasında konuşmayı en çok seven ve neredeyse her gün kendisinden yorumlar duyduğumuz BoJ Başkanı Kuroda ise alıştığımız ifadelerini tekrarladı. Gerekmesi durumunda daha fazla parasal gevşemeye gidebileceklerini söyleyen Kuroda herhangi bir kur tahminleri olmadığını dile getirdi. Faizlerin ise daha negatife çekilme ihtimalinin düşük olduğunu belirtti Kuroda. Yani gerekirse yeni adımlar atarız fakat bu adımların faiz indirimi şeklinde olma ihtimali düşük diyor.

Avustralya Merkez Bankası RBA Başkanı Lowe ise Sidney’de yaptığı konuşmada izledikleri politikanın düşük enflasyon ile yüksek hane halkı borcunu dengelemeye yönelik olduğunu ifade ederken istihdam piyasasının doğru yönde ilerlediğini belirtti.

RBA Başkanı Philip Lowe

Ek olarak Avustralya hane halkı borcunun sürdürülemez olmadığını söyleyen Lowe fakat risk oluşturduğunu ve tüketim harcamaları üzerinde baskı yarattığını ifade etti. Maaşlardaki artış hızının düşük olmasından yakınan Lowe, ‘özel sektör yatırımları için görünüm uzun yıllar sonra ilk kez iyileşti’ ifadelerini kullandı.

Kuroda, Mester ve Lowe piyasaların daha önce bilmediği yeni bir şey söylemediği için konuşmaların kurlar üzerindeki etkisi de çok sınırlı kaldı. Asya seansında 10 puana yakın yükselerek 101.40 üzerine çıkan dolar endeksi için 101.70 bölgesi önemli direnç ve aşılmasıyla birlikte 102.00 seviyelerine doğru bir yükseliş görebiliriz. Bu da özellikle EURUSD üzerindeki baskının artarak devam etmesine neden olabilir.

Asya borsalarına baktığımızda genel görünümün pozitif olduğunu görüyoruz. Çin endeksleri ortalamada %0.20 civarında yükselirken Avustralya ASX endeksi %0.24, Güney Kore KOSPI %0.17, Hong Kong HSI %1.00’e yakın artıda. Diğer yandan Japonya Nikkei endeksi günü yatay kapattı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.