Merrill Lynch: Hedge Fonlar EUR Alıyor

Bank of America Merrill Lynch’in yayınladığı rapor göre bankanın müşterileri geçtiğimiz haftanın yoğun gündeminin ardından EURO alıyorlar.

Bank of America Merrill Lynch’in yayınladığı rapor göre bankanın müşterileri geçtiğimiz haftanın yoğun gündeminin ardından EURO alıyorlar.

Müşterilerden kasıt Hedge fonlar… Yani pmi verileri, FOMC, ECB faiz kararı, tarım dışı istihdam değişimi verisi vs… tüm bu gelişmelerden sonra fonların tercihi Dolar satıp EURO almak şu anda.

Tabii ki bu alışların arkasındaki sebeplere iyi bakmak lazım. Aslında fonlar sadece daha önce satmış oldukları EURO’yu geri alıyorlar. Yani kısa pozisyonları kapatmak için yapılan alımlar.

Bankaya göre negatif faiz söylemlerinden fazla etkilenmeyen fonlar bu tehlikeyi EURO almamak için bir sebep olarak görmüyorlar ve bu alımlar EURO için ciddi bir güç olabilir kısa vadede.

Yine tahvil piyasasında da EURO alımları var fonların aldıkları tahviller sayesinde. Gerçi burada net bir çıkarım yapmak zor çünkü Euro Bölgesi içindeki hareketler EURO için pozitif veya negatif değil ama sonuç olarak Euro Bölgesi dışından yaşanan para akışı EURO için destekleyici oluyor Merrill Lynch’e göre.

Bugün zayfı Fransa sanayi üretimi verisinden sonra Almanya fabrika siparişleri verisinin beklentilerin çok üstünde açıklanmasıyla EURUSD 1.3070’ten 1.3130 seviyesine kadar tırmandı. Biz de alış pozisyonumuzla bu hareketin içinde yer aldık.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.