Mart Ayında Cari Açıkta Gerileme Var

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre cari işlemler açığı , bir önceki yılın Mart ayına göre 1.09 milyon dolar azalarak 3.677 milyon dolar olarak gerçekleşti. Piyasaların beklentisi 3.85 milyon dolardı.

TCMB, Mart 2016 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre, Mart’ta cari işlemler açığı geçen yılın aynı ayına göre 1 milyar 92 milyon azalışla 3 milyar 677 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece on iki aylık carı işlemler açığı 29 milyar 491 milyon dolar seviyesine geriledi.

Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyar 307 milyon dolar azalarak 3 milyar 566 milyar dolara düşmesi ve birincil gelir dengesi açığının 482 milyon dolar azalarak 723 milyon dolara gerilemesi etkili oldu. Diğer yandan hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirler 597 milyon dolar azalarak 721 milyon dolara düştü.

Parasal olmayan altın kalemi altında, net altın ihracatı bir önceki yılın Mart ayına göre 46 milyon dolar azalarak 755 milyon dolar olurken, hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan ne gelirler bir öceki yılın aynı ayına göre 381 milyon dolar azalarak 721 milyon dolara düştü.

Açıkcası gelen verinin USDTRY üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. Yurt içerisindeki siyasi belirsizlik nedeniyle TRY varlıklarına sert satışlar geldiğine şahit olduk. Diğer yandan USD’nin son günlerde kuvvetli devam etmesi nedeniyle USDTRY 2.90 bölgesi üzerine işlem görüyor. Aşağıda 2.9350 ve 2.90 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. USDTRY bu bölge üzerinde kaldığı sürece yükselişler için iyimser kalmaya devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.