Küresel Piyasalarda Risk İştahı Maksimumda

Geçtiğimiz haftaya kısaca göz atarsak…

Önce Bullard ardından Yellen sunumlarında ABD ekonomisindeki iyileşmenin istenilen düzeyde olmadığı ve TEMKİNLİ duruşun devam edeceği yorumunu çıkaran piyasalar FED’in bilanço küçültmeye sonbaharda başlayacağını kabul etmesine rağmen son gelen enflasyon ve perakende satışlar verisinin bekleneni veremediğini gördüğünde DOLAR’daki pozisyonlarından çıkmaya ve hisse senetlerindeki pozisyonlarını artırmaya devam etti. Dolar neredeyse tüm para birimleri karşısında hızla değer kaybederken, ALTIN 1.205 dolar ons seviyesinden toparlanmaya ve 1.230 hedef değerimize ulaşmaya devam etti.

 

Temmuz OPEC toplantısı öncesinde PETROL’de yaşanan yukarı yönlü hareketi de unutmayalım. 45-48 dolar arasında hareket eden Brent Petrol ve ABD Ham Petrolde Stoklar Azaldı haberlerinin etkisi bu konuda değişim olmadığının rakamlar ile ortaya çıkması sonrasında sakin seyrine devam etti.

Trump ile neredeyse her gün ortaya atılan haberler ve yorumlar endekslerde ve emtia tarafında dalgalanmaya neden olsa da etkisi sınırlı kalmaya devam ediyor.

DOLAR’ın değer kazanımını istemeyen FED, şu an söylemlerle bu hızı kontrol altın almış gibi görünse de AŞIRI RİSK ARTIŞI’ndan rahatsız olduğu düşüncesindeyiz.

 

 

Dolar / TL

Geçen haftanın son iki işlem gününde hızla gerileyen dolarda hafta sonu 3,53 seviyesini görüyoruz. Bugün ve yarın Hazine tarafından düzenlenecek  toplam 5 ihale piyasalara tarafından yakından takip ediliyor olacak. Ayrıca TL tarafında bu hafta Cuma günü açıklanacak olan Fitch kredi notu gözden geçirmesi etkili olacak.  Yukarı yönlü hareketlerde 3,5420-3,5480 hedef değerler olurken, geri çekilmelerde 3,5220 yakın takip ettiğimiz önemli destek noktası.

 

 

Petrol

Uluslararası Enerji Ajansı’nın “Aylık Petrol Piyasası Raporu”na göre, OPEC’in ham petrol üretimi, Haziran’da bir önceki aya kıyasla günlük 340 bin varil artarak 32,6 milyon varile çıkarak yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Küresel petrol arzı Haziran’da bir önceki aya göre günlük 720 bin varil artarak 97,5 milyon varile yükseldi. Brent Petrolde 48,55 ile 48,80 dolar direnç, 48,20 ile 48,40 dolar destek olarak izlediğimiz seviyeler olurken, geniş bant aralığının 45-48 dolar olduğunu hatırlatalım.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.