Küresel Piyasalarda Ki Karışık Seyir Yurt İçi Piyasaları Nasıl Etkiliyor? – 19 Şubat 2019

Geride bıraktığımız günde ABD piyasaları kapalıyken AB endeksleri karışık bir görünüm sergiledi. Altın gibi emtialar nispeten yukarı yönlü hareket sergilerken 1324.50 seviyelerinde yataya dönmüş olarak gözükmekte. AB tarafında Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Baş Ekonomisti Peter Praet, Almanya’da verdiği röportajda, “Avrupa MerkezBankası (AMB), ekonomiye dair risklerde dikkat çekici yükseliş gözlemliyor” ifadesini kullandı.  Ekonominin sert yavaşlaması durumunda AMB’nin faiz yönlendirmesini uyarlayabileceğini ve bunun başka diğer önlemlerle tamamlanabileceğini belirten Preat, “Ancak çok açık bir şey var ki, AMB’nin yönetim kurulu, gerektiğinde hareket etmenin yollarını ve araçlarını her zaman bulacaktır” dedi. AB için hem siyasi riskler hem de ekonomik riskler devam ederken bir yandan da Brexit sebebiyle öngörülemeyen ekonomik çerçeve ve her ne kadar Brexit ile ilgisi yok dense de Honda’nın AB üretimini durduracağı dedikoduları varken dünyanın artık daha çok korumacı daha az global bir trende girdiği gözlemlenmekte.  Durum böyle olsa da EURUSD tarafında 1.12900 altına vermek istemeyen piyasa öne çıkarken bu durumun bir sebebi de ABD tarafında da FED’in artık bilanço küçültmeyi bırakma ihtimalinin fiyatlanması olarak gözükmekte.  Bugün AB aralık ayı cari hesap rakamları ve Almanya ve  AB ZEWşubat ayı ekonomik hissiyat rakamları takip edilebilir.

ABD tarafında Trump ve otomobil üreticilerine yönelik %25 gümrük tarifesi ihtimali piyasalarda tartışılırken, ABD Ticaret Bakanı  Wilbur Ross Trump’a tavsiyelerini sundu. Bakanlık, Pazar günü Washington’da yaptığı açıklamada, bulgulara ilişkin herhangi bir işaret vermedi. Trump’ın bu bulgular üzerine harekete geçme kararı alması için 90 günü var. Bir diğer taraftan Huawei tarafından yapılan açıklamada Çin hükümetiyle hiçbir bilgi paylaşımı mevcut değildir açıklaması bu anlamda önemli olmakta. 
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak piyasa açılıştan itibaren satıcılı bir seyir izleyen paritede 1.12940 seviyesinde seyreden paritede önemli destek noktası olarak 1.12886 noktası olarak karşımıza çıkmakta. Devamında ise 1.12663 ve 1.12214 destek noktaları izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.13335,1.13561 ve 1.14010 direnç noktaları öne çıkmakta.

Yurt içinde tekrar 5.3000 seviyesine çıkan bir USDTRY paritesi izlenirken, dünya konjonktüründe gelen belirsizlik gelişen ülkelere giren para akışına sebep olduğunu söylemiştik fakat bir yandan da yavaşlayan AB ekonomisi riski mevcutken Türkiye gibi yurt dışı ihracat odaklı piyasalara olumsuz yansıması beklenebilir.  Yukarıda bahsettiğimiz Honda dedikodusu da Türkiye için de geçerliyken, AB ve Japonya arasında imzalanan gümrük birliği sözleşmesi bu kararın ardında olduğu bilinmekte. Zira Türkiye’de uzun süredir faaliyet gösteren Honda’nın Türkiye ihracatı açısından önemli olmaktaydı.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak kısa vadeli grafiklerde yukarı yönlü trend oluşturma çabası mevcutken bu anlamda 200 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 5.3650 destek noktası olarak öne çıkmakta. Bu seviyenin altında kaldığı sürece 5.3172 ve 5.3392 direnç noktaları izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.2725, 5.2498 ve 5.2051 destek noktaları izlenebilir.

Brent petrol tarafında 66.34 seviyesinde seyreden emtia tarafında formasyon itibariyle 66.25 önemli bir direnç noktası olarak öne çıkarken 66.50 ve 66.78 direnç noktası olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde 66.03 ve 65.36 destek noktaları izlenebilir. Bir sonrası OPEC toplantısı da 17 Nisan’da gerçekleşeceğinin not olarak ekleyelim.

EURUSD

Ons Altın

USDTRY

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.