Küresel Piyasalarda Karışık Seyir Devam Ederken Haftayı Nasıl Kapatacağız ? – 22 Şubat 2019

Haftanın son işlem gününde piyasalar bu hafta kararsız bir görüntü sergiledi dersek yanlış olmaz. Açıklanan FED tutanaklarıyla birlikteFED üyelerinin de konuşmaları takip edilirken, işin özeti olarak artık faiz artırımları tarafında yavaşlama ve normalleşmenin sonuna gelindiği fikirleri öne çıkmakta. Ayrıntılı bakarsak Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed’innötr faize yakın olduğunu belirtti. St. Louis Fed Başkanı James Bullard faizde normalleşmenin sona yaklaştığını, bilanço kararının da birkaç toplantı içinde alınacağını belirtti. Bullard “ABD’de normalleşme sürecinin sonuna gelindiğini düşünüyorum” diye konuştu. FED üyeleri açıklamaları bu durumdayken FED tarafında en azından bu sene için tek bir faiz artışı veya hiç artmama ihtimali artarken, piyasalar yön arama sürecinde olması normal. Bu anlamda Altın tarafında gelen alımlar 1234.00 seviyelerine gelmesine sebep oldu. Bir diğer taraftan da dün ABD PMİ rakamlarını takip ettik, imalat PMI endeksi Şubat’ta 53.7 ile 17 ayın en düşük seviyesine indi.  Beklenti 54.8’di. Beklenenden kötü gelen veri sanayi sektörünün düşüş ivmesinde olduğuna işaret etti. Hizmet PMI Endeksi ise 54.3 beklenirken 56.2 olarak 8 ayın zirvesine çıktı. İşsizlik maaşları tarafında ise  haftalık işsizlik maaşı başvuruları sert düşerek istihdam piyasasının hala güçlü olduğuna işaret etti. Veri tarafında da farklı görünümler hakim olduğu aşikar, fiyatlamalar tarafında bu durum özellikle EURUSD tarafında ne ayı ne boğa piyasasını görmemize sebep olurken, daha çok fiyatlama değişikliklerinin gelişen ülke piyasaları ve emtialar tarafında olması piyasaların hala yön bulamadığının kanıtı olarak da düşünülebilir. Son olarak ABD tarafında bugün Çin ile görüşmelerin gelişmeleri takip edilebilir zira bilindiği üzere müzakereler devam etmekte. Bloomberg haberine göre Çin, ticaret görüşmeleri kapsamında ABD’den soya fasulyesi, mısır ve buğday da dahil olmak üzere yıllık 30 milyar dolarlık ek tarım ürünü almayı teklif etti. Söz konusu planların kamuya açık olmaması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklara göre ABD’denek tarım ürünü alınması iki ülke arasındaki mutabakat anlaşmasının bir kısmını oluşturabilir.

AB tarafında bugün Draghi konuşması Euro tarafında harekete sebep olması beklenebilir. Aynı zamanda AB TÜFE ve Almanya İFO iş iklimi endeksi rakamları takip edilecektir. Dün açıklanan Almanya TÜFE beklenti dahilinde gelirken PMİ rakamı şubat ayı beklenti altında kaldı. Almanya ekonomisi AB tarafında lokomotif olması sebebiyle yakından takip edilirken olası bir kredi genişlemesi Almanya öncülüğünde gelmesi beklenti dahilinde. EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak kanal hareketi olarak nitelendirebileceğimiz 1.13342, 1.13592 arasında bir hareket izlenirken destek noktası olarak 1.13997 noktası kritik bir nokta olduğunu söyleyebiliriz. Aşağı yönlü hareketlerde 1.13129, 1.12934 ve 1.12471 destek noktaları izlenirken,yukarı yönlü hareketlerde ise 1.13592, 1.13860 ve 1.14323 direnç noktaları izlenebilecektir.

USDTRY tarafında 5.3200 seviyesi yukarı yönlü aşmakta iştahsız kalması paritede tekrar sırasıyla 5.3011, 52860 ve 5.2512 destek noktalarını takip etmemize sebep olurken yukarı yönlü aşılması durumunda 5.3359, 5.3556 ve 5.3904 direnç noktalarını takip etmememize sebep olacaktır.Özellikle FED başkanlarından gelen normalleşme sürecinin sona erecek olması üzerine mesajlar gelişen ülke para birimlerine pozitif yansıması beklenirken,USDTRY de şu an için bu trende uygun davranmakta. Bir taraftan da yerel seçimlerin ve iç dinamiklerin de etkisi beklenebilir.

Ham petrol tarafında dün açıklanan stok rakamlarına göre stoklarda artış göze çarparken, veri sonrası 57.60 seviyesinden gelen satışlar ile birlikte 56.89 seviyesine gelmesi dikkat çekerken, hareketin devamı halinde 56.44, 56.06 ve 55.10 destek noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 57.40, 57.98 ve 58.94 direnç noktaları takip edilecektir. 

EURUSD

USDTRY

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.