Küresel Piyasalarda ABD – ÇİN Görüşmeleri Öncesi Endişe Hakim – 29 Ocak 2019

Geride bıraktığımız günde dünya borsa endekslerinde kırmızı tablolar görülürken bu sabah,  Asya seanslarında düşüşler dikkat çekti. Küresel piyasalarda endişeler öne çıkarken nasıl endişelerin  gelişmiş ülkeler kaynaklı olduğu düşüncesi piyasada hakim.  ECB başkanı Mario Draghi açıklamaları takip edildi. Özellikle jeopolitik faktörler ve korumacılık tehdidi ile ilgili belirsizliklerin devam etmesi, ekonomik güvene baskı yapıyor derken, Draghi, Avro para birimini kullanan 19 AB ülkesi olduğunu hatırlatarak, son 22 çeyrektir Avro Bölgesi’nin ekonomik olarak büyüdüğünü ve işsizlik oranının 2008 ekim ayından beri en düşük seviyede seyrettiğini ifade etti.  Draghi, AMB’nin enflasyon hedefine doğru bir şekilde ilerlemeye devam edilmesini sağlamak için tüm araçlarını kullanmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi. Bir diğer yandan Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, İtalya tahvillerinde 3 yıllıklarda alış, 10 yıllıklarda ise satış işleminde değer görüyor. Bu da getiri eğrisinin yataylaşacağına karşı çıktığı anlamına gelmekte.

ABD tarafında Çarşamba günü gelecek olan FED faiz toplantısı öncesi fiyatlara baktığımız zaman 10 yıllıklar üzerinde herhangi bir faiz artırımı fiyatlanmazken beklentiler de o yönde gelişmekte. Bir yandan ABD Huawei suçlamalarının dozunu artırırken ABD Çin ilişkilerinin geleceği tartışılmakta. Bu gelişmeler ışığında endekslerin gerilemesi ve Dolar’ın FED’in hamle yapmayacağı beklentisiyle güç kaybetmesiyle birlikte yükselen Altın ve EURUSD paritesi izledik. Altın fiyatlarında tekrar 1304.00 seviyeleri görülürken EURUSD paritesinde ise 1.13500 seviyeleri aşılarak 1.14300 seviyelerine tekrar gelmiş bulunmaktayız. Bu hafta ABD verileri ve FED sonrası açıklamalar Dolar tarafında yakından takip edilecektir. ABD tarafında bugün CB ocak ayı tüketici güveni, Mal ticareti dengesi ve CS konut fiyat endeksi rakamları takip edilecektir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak uzun vadede kanal hareketi çizen paritede kısa vadede ise 1.14070 seviyesi aşılması yukarı yönlü ivmeyi artırabilir. !saatlik grafikte RSİ tarafından da destek görürken 1.14498,1.14734 ve 1.15269 direnç noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.13963, 1.13664 ve 1.13129 destek noktaları takip edilecektir.

Yurt içinde herhangi bir veri akışı bulunmazken gelişen ülkelere giren para akışı ile birlikte yaşanan pozitif hava sonrasında dün tekrar USDTRY paritesinde 5.3000 seviyesine doğru alışlar gördük. Gelişmearkasında hem dünya borsalarındaki oluşan satışlar hem de Londra’da bulunan Nomura Holdings PLC gelişen piyasalar birimi idari direktörü Henrik Gullberg,“Mart ayındaki yerel seçimler öncesinde para politikasında erken genişleme riskini işaret etti ve USDTRY paritesindeki kısa pozisyonunu kapattı. Bu durum Merkez Bankası tarafından erken bir faiz indirimi ihtimali olarak görülürken bir yandan da FED açıklamaları gelişen ülke para birimlerinin seyri açısından takip edilecektir. Bir diğer gelişme ise Türkiye’nin İran ambargosu sonrası muaf olmasından sonra geçen sürede kasım ayında İran’dan petrol ithalatını tamamen bitirdiği açıklandı.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 5.2683 seviyesinden gelen alımlar ile birlikte 5.3271 seviyesine tırmanan paritede tekrar 5.3619, 5.3999 ve 5.4935 direnç noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.2683, 5.2112 ve 5.1191 destek seviyeleri takip edilebilir.

Bir diğer önemli gündem maddesi ise İngiltere tarafında yapılacak olan Brexit oylaması olacak olup, artık İngiliz parlamentosu elinde daha fazla imtiyaz oluğu düşünülebilir. Brexit konusunda olası bir olumsuz haberle birlikte Sterlin tarafında yavaşlama beklenebilir. İngiliz parlamentosundan sonra Çarşamba günü ise AB parlamentosunda oylama beklenmekte. Oylama öncesi GBPUSD paritesine bakarsak son zamanlardaki Dolar karşısındaki yükseliş olumlu olarak gözükürken 1.31692 seviyesini daha önce denenmiş ve aşılmamış olması dikkat çekmekte. Pozitif haberler ile birlikte bu seviye aşılması durumunda 1.32423 ve 1.33164 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.31255, 1.30941 ve 1.30200 destek noktaları takip edilecektir.

Global haberlere bakarsak Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, söz konusu yaptırım kararını açıkladı. Mnuchin deMaduro’nun yönetsel meşrutiyetini tanımadıklarına vurgu yaparak, bu kapsamda Venezuela PDVSA’yı yaptırım listesine aldıklarını ifade etti.  Petrol piyasasına etkisi şimdilik etkilememekte.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.