Küresel Piyasalar Yön Bulmaya Çalışıyor – 5 Şubat 2019

Haftanın ikinci işlem gününe gelindiğinde dün, yurt içi enflasyon rakamları takip edildi. Öne çıkan detaylara bakarsak yıllık TÜFE %20.35 olarak gelirken dikkat çeken unsurlardan bir tanesi gıda kalemi oldu. Aylık en fazla düşüş gösteren grup %7,95 ile giyim ve ayakkabı oldu. Yıllık en fazla artış %30,97 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti. Merkez bankası enflasyon hedefleri tek haneli olduğunu hatırlarken bir yandan da son merkez bankası toplantısında ifade edilen enflasyon karşısında sıkı duruş devam edecek açıklaması, marttan önce faizlerde indirim ihtimali olmayacak beklentilerini öne çıkarmakta. Zira dün USDTRY veri sonrası 5.2400 seviyesinin test etse de kalıcı olamadı ve 5.2100 seviyelerinde denge kazanmış durumda. Bu durumu hala yüksek getiri vaad eden Türk tahvillerinin varlığı olarak görülse de gelen enflasyon rakamına göre faiz oranlarının iyimser olduğunu düşünmekteyiz. Bir diğer taraftan da Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlık olarak 2019’da dış ticaret verilerini, hem özel ticaret sistemine hem de genel ticaret sistemine göre paylaşacaklarını açıkladı. Pekcan, “Özel ticaret sistemine göre, ocak ayı ihracatı yüzde 5,93 artışla 13 milyar 171 milyon dolar olarak gerçekleşti. Genel ticaret sistemine göre ise ocak ayı ihracatı yüzde 6,33 artışla 13 milyar 904 milyon dolar oldu.”dedi. Bugün Yurt içinde veri akışı bulunmazken ABD’den gelecek olan veriler takip edilebilir.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak günlük volatilitenin azalması sonrası üstte 5.3500 altta 5.1400 olmak üzere bant hareketi yapması dikkat çekerken ara seviye olarak üstte 5.2371 ve 5.2587 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 5.1952 ve 5.1829 destek noktaları takip edilebilir.

ABD tarafında dün hükümet kapalıyken açıklanamayan çeşitli datalar açıklandı ve  geçmiş veri olması sebebiyle ve hükümet kapalı olmasının etkisinin daha hissedilmeyeceği nedeniyle sınırlı etki beklenirken bugün açıklanacak verilere bakarsak hizmet PMİ ve İSM imalat dışı istihdam rakamları takip edilecektir.  Açıklanan fabrika siparişleri verisi de beklenti altında kalması dikkat çeken bir diğer unsur.   Bir diğer gelişme ise ABD Merkez Bankası(Fed) başkanı Jerome Powell ve Donald Trump Pazartesi akşamı Beyaz Saray’da düzenlenen akşam yemeğinde son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmeler, ve görünümü görüşmek üzere bir araya geldiler. Fed’den yapılan açıklamaya göre Fed Başkanı Jerome Powell para politikasına yönelik beklentilerini paylaşmadı.  Fed açıklamasında; “Powell’ın yorumları geçtiğimiz hafta basın karşısında yapılan açıklamalara eş açıklamalardı”denildi.  Trump tarafından henüz konuyla ilgili bir Tweet gelmezken süreç olarak hatırlanacağı üzere FED tarafından söylenen ‘sabır ‘ kelimesi öne çıkan durumlardandı. Dünya genelinde bilanço tarihleri olması sebebiyle piyasaların daha çok endekslere odaklanması beklenirken güne S&P hafif alıcılı başladı.
Avrupa tarafında dün sentix yatırımcı beklenti altında kalması dikkat çekerken bugün ise Almanya ve Avrupa PMİ ayrıca AB perakende satışlar verisi takip edilecektir.  İtalya sorunu hala devam ederken İngiliz yayın kuruluşu Telegraph gazetesinde çıkan bir yazıda İtalya’nın AB’den ne kadar erken çıkarsa o kadar iyi olacağını ifade eden yazıda asıl sorunun ECB tarafında olacağı düşünülebilir. Zira elinde yüklü miktarda İtalyan tahvili tuttuğu bilinmekte.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 10 ve 20 günlük hareketli ortalama üzerinde fiyatlanan paritede Euro pozitif hava gözlemlenirken yine de grafiksel olarak kritik noktada fiyatlanmakta. 1.14199 altını görmesi durumunda 1.14041 ve 1.13680 destek noktaları izlenebilir. Yukarıda ise 1.14580 ve 1.14763 direnç noktaları takip edilebilir.

Avustralya tarafında bu sabah Merkez Bankası kararı takip edildi ve beklendiği üzere faiz kararını değiştirmezken %1.50 seviyesinde sabit bıraktı. Ticaret dengesi rakamları işe pozitif gelirken AUDUSD paritesine de yansıması pozitif oldu ve sert alışlar ile birlikte 0.72120 seviyesinden 0.72634 seviyesine gelen alışlar ile birlikte yükseliş kaydederken geri çekilmelerde 0.72063, 0.71874 ve 0.71447 destek noktaları izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 0.72490, 0.72728 ve 0.73155 direnç noktaları izlenebilir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.