Kritik Günde Piyasalarda Son Durum

Tarihi bir gün geçirdik ve pariteler çok uzun bir süredir olmadığı kadar hareketliydi. Bugün ise ekonomik takvime baktığımızda yurt içinden kapasite kullanım oranı açıklandı. %76.1 ile öncekinden iyi gelen veri TRY için pozitif olsa da USDTRY’de etkisi sınırlı oldu. Brexit kararının belli olmaya başlamasıyla 3.00 bölgesini test eden dolar kuru bugün 2.92 bölgesinde dengelenmiş durumda. Aşağıda 2.90 ve 2.88 bölgeleri önemli destek konumunda. Yukarıda ise 2.94 bölgesinin geçilmesiyle 2.97 bölgesi hedeflenebilir.

ABD’den ise çekirdek dayanıklı mal siparişleri -%2.2 ile beklentilerden kötü geldi. Gelen verinin detaylarına da baktığımızda tam bir hayal kırıklığı yarattığını görüyoruz. Ancak açıkça söylemek gerekirse piyasalar Brexit sonrası bu veriyi neredeyse tamamen göz ardı etmiş durumda.

Bugün yaşanan bir diğer önemli gelişme ise İskoçya Başbakanı’nın bağımsızlık referandumu yüksek ihtimal açıklaması yapmasıydı. Hatırlayacağınız gibi bu riskten daha önceki raporlarımızda belirtmiştik çünkü referandum sonuçlarına göre İskoç halkının %62 gibi yüksek çoğunluğu AB’de kalalım yönünde oy kullanmış. Bundan sonraki süreçte bu gelişmeleri de takip etmeye devam edeceğiz.

GBPUSD ise son 30 yılın en düşük seviyelerini gördükten sonra gelen yükseliş ile kendini 1.39 üzerine atmayı başarsa da bu bölgelerden gelen tepki ile soluğu 1.36 bölgesinde buldu. Yeniden toparlanmanın devam etmesi durumunda 1.4050 bölgesi direnç olarak çalışabilir. Fed tarafından yapılan açıklamada ise global piyasalardaki bütün gelişmelerin dikkatle izleneceği belirtildi. Gerektiği takdirde dolar likiditesi sunmaya hazırız diyen Fed’in faiz artışlarında bundan sonra nasıl bir patika izleyeceğini ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.