Kritik Günde Asya Seansı – 15.06.2016

Son derece önemli bir haftadayız ve bugün kritik FOMC kararları ve Yellen’ın konuşmalarına artık saatler kaldı. Asya borsalarına baktığımızda ise karışık bir tablo karşımıza çıkıyor. Avustralya ASX endeksinde kayıplar %1’e yakınken Güney Kore KOSPI endeksi günü %0.16’lık hafif bir kayıpla tamamladı. Japonya Nikkei endeksi ise yaklaşık %0.40’a yakın artıda.

Gecenin verileri Yeni Zelanda ve Avustralya’dan geldi. Yeni Zelanda cari hesap 1.31 milyar ile beklentilerden iyi geldi. Gelen verinin NZDUSD üzerindeki etkisi sınırlı olsa da sabah saatlerine doğru paritede bir miktar toparlanma yaşandı. Son günlerde dolar endeksindeki toparlanma ile NZDUSD üzerinde bir miktar baskı oluştuğunu görmüştük. Toparlanmanın devam etmesi durumunda yukarıda 0.7000 ve 0.7050 seviyelerinde satıcılardan bir miktar tepki ile karşılaşabiliriz.

Avustralya’dan ise Westpac tüketici güven endeksi -%1.0 ile önceki verinin çok altında geldi. Gece AUDUSD’de de NZDUSD’ye benzer bir harekete şahit olduk ve toparlanmanın sürmesi durumunda yukarıda 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 0.74 ve 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 0.7450 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise aşağıda 0.72 bölgesi önemli destek konumunda.

Gece medyada çıkan haberlerde BMG’nin düzenlediği Brexit anketine göre AB’den çıkalım diyenlerin kalalım diyenlere göre %4 önde olduğu öne sürüldü ancak Bloomberg bu anketin sonuçlarının teyit edilmediğini açıkladı. GBPUSD’de bir miktar toparlanma yaşanıyor sabah saatlerinde ancak paritenin kaderini bugün FOMC kararlarının yanında 11.30’da İngiltere’den açıklanacak olan istihdam verileri de belirleyecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.