Kritik Asya Seansında Neler Yaşandı? – 1 Kasım 2016

RBA ve BoJ Faizleri Değiştirmedi

İki önemli merkez bankası para politikası kararları ile Çin PMI raporlarının yayınlandığı kritik bir Asya seansını geride bıraktık. Ne Japonya Merkez Bankası BoJ ne Avustralya Merkez Bankası RBA Kasım ayı toplantılarında faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Karar metinlerinde piyasaların bundan sonraki adımlarını tahmin etmesine yardım edecek herhangi bir değişiklik de göremiyoruz. Phillip Lowe başkanlığındaki ikinci toplantıda politika faizini %1.50 sabit tutan RBA, bildiğimiz noktalara parmak basıyor. Önemli bir fark enflasyon değerlendirmesinde.

Geçtiğimiz hafta açıklanan üçüncü çeyrek enflasyon raporunun ardından RBA enflasyon değerlendirmesini biraz daha detaylandırmış. Üçüncü çeyrekte enflasyonun beklenen seviyelerde gerçekleştiğini söyleyen RBA enflasyonun hala düşük olduğunu belirtiyor fakat önümüzdeki iki yıl boyunca kademeli olarak yükselmesini bekliyor.

İleriye dönük ise net bir yönlendirme yok. Genelde ileriye dönük faiz yönlendirmesinin yer aldığı son paragrafta RBA bu sene iki kere faiz indirildiğine ve bu toplantıda faizleri sabit tutmanın sürüdürülebilir büyüme ve enflasyon hedeflerine ulaşmak için tutarlı olduğunu belirtiyor.

Japonya Merkez Bankası BoJ da beklendiği gibi mevduat faizini %-0.10 seviyesinde sabit bıraktı. Ayrıca 10 yıllık tahvil faizi hedefini de %0.0 olarak teyit etti ve bu hedefe ulaşmak amacıyla varlık alım programına devam edecek.

Ekonomik büyüme ve enflasyon üzerindeki risklerin aşağı yönlü olduğunu belirten BoJ gerekmesi durumunda para politikasında ayarlamalar yapılabileceğini ifade ediyor. Banka ayrıca enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize etmiş. 2017/2018 mali yılı enflasyon beklentisi %1.7’den %1.5’e, 2018/2019 beklentisi ise %1.9’den %1.7’ye revize edilmiş.

Yani BoJ %2.00 hedefin artık önümüzdeki üç yıl içinde yakalanmasını beklemiyor. Başkan Kuroda’nın görev süresi 2018 Nisan’da doluyor. Eğer görev süresi uzatılmazsa enflasyon hedefine ulaşmak için devasa bir gevşeme programı başlatan Kuroda misyonunu yerine getirememiş olacak.

Çin İmalat PMI Beklenti Üzeri

İki önemli merkez bankası kararlarının yanında dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden (kimi hesaplamalara göre artık birinci ekonomisi) Ekim ayı PMI verileri açıklandı. Hem resmi imalat PMI hem de Caixin imalat PMI 51.2 ile beklentiden daha iyi gelirken hizmetler PMI 53.7’den 54.0’e yükselmiş.

Uzun bir süre sonra Caixin ve resmi veri aynı rakamda buluşuyor ve her ikisi de beklenti üzeri. Ayrıca resmi imalat PMI rakamının son iki yılın en yüksek seviyelerine yükseldiğini belirtelim. Veriler tabi ki dördüncü çeyrek büyüme performansı açısından pozitif.

Avustralya Merkez Bankası’nın faiz indirmemesi ile birlikte Avustralya Doları rallisi yaşandı Asya seansında. Piyasadaki genel beklenti RBA’nın politika faizini değiştirmeyeceği yönünde olsa da zayıf enflasyon görünümünün RBA’dan faiz indirim getireceğini öngörenler de var.

Dün paylaştığımız grafikte AUDUSD’nin önemli bir teknik seviyeden dönmeye başladığına dikkat çekmiştik. RBA’nın faizleri faiz tutmasıyla bu yükseliş daha da hız kazandı ve parite tekrar 0.77 yollarında. Kısa vadede yükseliş sürebilir fakat uzun vadeli görünümde bir değişiklik yok. 0.80 – 0.78 bölgesinde doğru yükselişlerin uzun vadede kalıcı olmasını beklemiyoruz.

Günlük bazda ise 0.77 ilk önemli direnç. Sonrasında 0.7730 direnç olarak dikkatimizi çekiyor. 0.7650 ise en yakın destek. Bu bölgenin geçilmesi durumunda ise 0.7590 bölgesi destek olarak çalışabilir.

Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Çin endeksleri ortalamada %0.60 artıdayken Japonya Nikkei endeksi %0.10, Hong Kong HSI endeksi %1.17 artıda. Diğer yandan Avustralya ASX %0.51 kayıp yaşadı ve Güney Kore KOSPI yatay bir gün geçirdi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.