Kötü Veriler AUDUSD’nin Moralini Bozdu

RBA başkanı Stevens’dan gelen açıklamaların yanında Avustralya’dan gece ticaret dengesi ve perakende satışlar gibi önemli veriler geldi…

RBA başkanı Stevens’dan gelen açıklamaların yanında Avustralya’dan gece ticaret dengesi ve perakende satışlar gibi önemli veriler geldi.

Perakende satışlar %0.2 ile beklenti altı kalırken, ticaret dengesi 1.20 milyar ile beklentiden daha iyiydi. AIG hizmetler endeksi (hizmetler PMI) de büyük bir düşüşle 48.9 olarka açıklandı. Avustralya açısından diğer bir önemli veri ise Çin’den gelen ve 55.00’den 54.5 seviyesine düşen hizmetler PMI verisiydi. Yani nette gece gelen veriler AUD için negatifti diyebiliriz.

Başkan Stevens ise Brisbane’de yaptığı konuşmada ekonomide madencilik sektöründen diğer sektörlere doğru dönüşüm konusunda olumlu sinyaller var fakat henüz zafer ilan etmek için çok erken derken işsizlik oranındaki yükselişin bir süre daha devam edebileceğini ifade etti. 

Stevens ayrıca ekonominin uzun vadede ciddi bazı zorluklarla yüzleşebileceğine dikkat çekti ve orta vadede yaşlanan nüfus ve mali sürdürülebilirliğin ekonominin karşılaşacağı zorluklar olabileceğini söyledi.

Stevens’dan gelen açıklamaların AUDUSD üzerinde pek bir etkisi olmadı fakat olumsuz veriler AUDUSD’yi 0.92’lere kadar göndererek hafta dibi getirdi. 0.90 – 0.93 rallisi sonrası dün gelen kötü veriler bir miktar daha kar alımları tetikleyebilir. Orta vadede yukarıları için hala potansiyel olsa da bu negatif veriler sonrası 0.9330’lara kadar bir geri çekilme sürpriz olmaz.Forex Koçu AUDUSD’de de üyelerine tam destek sağlamaya devam ediyor. Tüm önemli gelişme, veri ve açıklamaları üyelerimize anında ileterek yön gösteriyoruz. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.