Kemerlerinizi Bağlayın… Tarım Dışı Geliyor

Mart ayında adeta paritelerde önemli hareketlerin yaşandığını şahit olduk. Özellikle merkez bankalarının tutumu Mart ayına damgasını vurdu. ECB’nin piyasaları şaşırtmasından sonra Fed’den gelen açıklamaların da piyasayı salladığına tanıklık ettik. FOMC sonrasında USD’nin üzerinde baskı oluştu fakat bu hafta o baskıdan arındığını gördük. Önümüzdeki hafta son derece önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Özellikle piyasanın dikkati her zaman olduğu gibi istihdam raporu üzerinde olacak. Dilerseniz gün ve gün gelecek olan verilere bakalım.

Paskalya tatili nedeniyle Avurpa’da piyasalar kapalı olacak. Bu sebeple hacmin düşük olduğu bir gün olabilir.

ABD’den saat 15.30’da çekirdek PCE fiyat endeksi ve ticaret dengesi açıklanacak. USD için son derece önemli veriler. Özellikle Fed enflasyondaki son durumu anlamak için çekirdek PCE fiyat endeksi verisini takip ediyor. Gelecek olan veride artış olması USD için son derece pozitif olur.

Salı:

Asya seansında Japonya’dan önemli verler açıklanacak. Perakende satışlar ve hane halkı harcamalarında kötüleşme yaşanması JPY satışlarını beraberinde getirebilir.

17.00’da ABD’de CB tüketici güveni açıklanacak. Beklenti 94.0. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri USD için pozitif olur.

18.00’da New York’ta Fed başkanı Yellen’dan açıklamalar gelecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar paritelerde hareketlenmeleri beraberinde getirebilir. Açıklamaları yakından takip edeceğiz.

Çarşamba:

02.50’de Japonya’dan öncü endüstriyel üretim açıklanacak. Açıkcası gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

Gün içerisinde Almanya’dan öncü TÜFE açıklanacak. Beklenti %0.6. Geçmiş rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Enflasyon tarafındaki iyileşme EUR için pozitif olur.

15.15, ABD ADP tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 194 bin). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride hafif de olsa gerileme yaşanması bekleniyor. Gelecek olan veride çok büyük bir kötüleşme yaşanmadığı sürece USD için kritik bir durum olmaz. Cuma günü gelecek olan tdi verisinin ne yönde geleceği konusunda piyasada bir algı oluşturabilir.

17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Petrol fiyatları için son derece önemli. Stoklarda artış yaşanması petrol fiyatları üzerindeki baskının artmasına neden olabilir. Verinin geldiği dakikalarda bir gözümüz de USDCAD’de olacak.

Perşembe:

03.00’da Yeni Zelanda’da ANZ iş güveni açıklanacak. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi son derece sınırlı olur.

10.00’da BoE başkanı Carney’den açıklamalar gelecek. Para politikası ve faiz artışı zamanlaması ile ilgili gelecek olan açıklamalar GBP paritelerine hareket getirebilir.

10.00’da Türkiye’den gayri safhi yurtiçi hasıla ve ticaret dengesi açıklanacak. TRY varlıkları için son derece önemli verileri. Gelen verilerde kötüleşme yaşanması TRY satışlarını beraberinde getirebilir.

11.30’da İngiltere’den cari denge (beklenti -21.0 milyar) ve final büyüme (beklenti %0.5) açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler GBP alıcılarını devreye sokabilir.

12.00’da Euro Bölgesi’nden flaş TÜFE ve flaş çekirdek TÜFE açıklanacak. ECB enflasyon tarafında ilerleme görmek istiyor. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması durumunda EUR satışları yaşanabilir.

15.30’da Kanada’dan büyüme verisi, ABD’den ise haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Büyüme tarafında kötüleşme yaşanması CAD için negatif olabilir. USDCAD’de hareketlenmelere hazır olun.

Cuma:

Haftanın son işlem gününde hareket Asya seansında başlayacak. Japonya ve Çin’den son derece önemli veriler açıklanacak. Özellikle Çin’den gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması Çin piyasalarını negatif yönde etkileyebilir.

10.00’da Türkiye’den imalat PMI açıklanacak. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

10.15-11.00 arasında İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi’nden final imalat PMI açıklanacak. EUR için son derece önemli veriler. Beklenti üzeri gelecek olan veriler EUR için pozitif olur ve EURUSD’de yukarı yönlü hareketler görebiliriz.

11.30’da İngiltere’den imalat PMI açıklanacak. Beklenti 51.1. İmalat sektörü İngiltere ekonomisi için son derece önemli. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması durumunda GBP alıcılarının devreye girdiğini görebiliriz.

15.30, ABD tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 205 bin), işsizlik oranı (beklenti %4.9), ortalama saatlik kazançlar (beklenti %0.2). USD için son derece önemli ve kritik veriler. Özellikle tdi verisinde yaşanacak olan iyileşme USD’nin pariteler üzerindeki baskısını arttırmaya yardımcı olur. Diğer yandan ortalama saatlik kazançlarda yaşanacak olan iyileşmede USD için pozitif olur. Bu saatlerde karşımıza birbirinden önemli fırsatlar karşımıza çıkacak.

ABD’den 17.00’DA ISM imalat PMI açıklanacak. Beklenti 51.0. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için son derece pozitif olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.