Katalan Seçimleri Bitti

İspanya’nın özerk bölgelerinden Katalunya’da erken seçimler dün yapıldı.


İspanya’nın özerk bölgelerinden Katalunya’da erken seçimler dün yapıldı. Bilindiği gibi Katalanlar’ın ayrılma isteği son dönemde arttı ve bu durum İspanya için tehdit oluşturuyor.

Bağımsızlık yanlısı partilerin çoğunluğu oluşturduğu bir parlamento ortaya çıktı. Aslında beklenen gelişme oldu. Şimdi referandum için bastıracak oluşacak koalisyon ve  o zaman gerilim artacak.

Şu anki başkan Arthur Mas’ın partisi CiU beklendiği gibi birinci oldu ama beklenmedik şekilde sandalye kaybetti ve tek başına çoğunluk oluşturamadı. Diğer bağımsızlık yanlısı partilerle koalisyon oluşturacak.

Mas 4 yıl içinde ayrılıp ayrılmamayı kararlaştıracak bir referandum yapma vaadinde bulunmuştu koalisyonun küçük ortakları bastırırsa bu tarih bir miktar öne gelebilir.

İspanya Anayasa’sına göre bu referandum yasal değil, gerilimin asıl sebebi de bu… Yani referandumun tanınmaması Katalanlarla İspanya’nın geri kalanını karşı karşıya getirecek.

Referandumun birkaç yıldan önce yapılması zor duruyor, bu yüzden kısa vadede Euro’yu olumsuz etkileyecek bir durum olacağını düşünmüyoruz. Seçim sonrası piyasa ilgisinin Katalan gündeminden başka yerlere kaymasını beklemek lazım.

Bu durumda “İspanya yardım için başvuracak mı” sorusu çok daha önemli, artık yerel seçimler de geride kaldığına göre Rajoy’un beklemesi için bir sebep kalmıyor. Bu cephede yenilik olmazsa işte o zaman EURO için ileriki günlerde sıkıntı doğar.

Kısa vadede ise Yunanistan yardım paketinin akıbeti EURUSD için itici güç olacak. Bugün 13.30’da Euro Bölgesi maliye bakanları tekrar bir araya geliyorlar. Hafta sonu haberleri çelişkiliydi, Yunanistan cephesi bugün için olumlu haber beklentisini yansıtırken bazı kaynaklara göre bugün de ayrıntılarla geçirilebilir ve son onay 3 Aralık’a kalabilir.

Yunanistan konusunda piyasanın beklentisi uzun süredir sizlerle paylaştığımız gibi Yunanistan’a paranın öyle veya böyle verilmesi, EURUSD ve EURGBP’de bu beklentinin günlerdir alındığını gördük ve Döviz Destek olarak analist pozisyonlarımızla bu alımlara eşlik ettik.

Şu aşamada EURUSD bir soluk da 1.3010 hamlesi yapabilir ama yatırımcılara bu seviyenin bir geri çekilme yaratabileceğini söyleyerek dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.