Japonya’dan Zayıf Verilere Devam

Japonya’da enflasyon bir türlü yükselmiyor, biliyorsunuz. Geçen hafta gelen rakamlar tüm zamanların en büyük varlık programına rağmen enflasyonun hala sıfıra kazık çaktığını gösteriyordu. Tek sorun enflasyon değil Japonya ekonomisi için. Enflasyon ile de doğrudan bağlantılı olan tüketimin bir türlü Abenomics’in istediği ivmeyi yakalayamadığını biliyoruz. Bu gece açıklanan veriler bu gerçeği tekrar gözler önüne serdi.

Gece açıklanan verilere göre hane halkı harcamaları yıllık bazda %1.2 artarken, perakende satışlar %0.5 arttı. İlk veri beklentiden daha iyi ikinci ise beklentiden çok daha kötü. Hane halkı harcamaları tüketiciyle yapılan anketlerden çıkarılırken perakende satışlar verisi satıcıyla yapılan anketlerden elde ediliyor.

Japonya’da tüketimde görünüm pek parlak değil ve bu iki veriden bağımsız olarak da zaten bunu görebiliyoruz. Dördüncü çeyrekteki eksi büyümenin en önemli faillerinden biri zayıf tüketim kalemiydi. Ayrıca düşük enflasyon da zaten tüketim tarafında gümbür gümbür bir gidişat olmadığını anlatıyor. Hal böyleyken 2017 Nisan’a ertelenen ikinci vergi artışının daha da ötelenme ihtimali yüksek.

japan_unemployment_2016_02Feb
Japonya İşsizlik Oranı

Diğer bir önemli veri işsizlik oranı. %3.2’den %3.3’e yükselmiş fakat hala tüm zamanların en düşük seviyelerinde. İşsizlik oranı çok düşük fakat pek de BoJ ve Abe’nin istediği yönde çalışmıyor gibi. Maaşlar %2’lik enflasyona giden yolda en önemli faktörlerden biri ve tüm zamanların en düşük seviyelerindeki işsizlik oranına rağmen maaşların enflasyonu ateşleyen bir etki yarattığını göremedik. Yani maaşlar bir türlü istenen hızda yükselmiyor ki tüketimi, dolayısıyla da enflasyonu canlandırsın.

Daha önceki raporlarımızda da tartıştığımız gibi Japonya ekonomisinin içinde bulunduğu bataklıktan çıkması sadece para politikasıyla yeni zayıflatmakla mümkün değil. Genişlemeci bir mali politika ve yapısal reformlarla BoJ’un attığı adımları desteklenmesi gerekiyor fakat üç yıldır bu diğer iki kulvarda ancak arpa boyu yol gidildiğini görüyoruz. Önümüzdeki aylarda seçimlerle meşgul olacak Abe’nin yakın zamanda yeni bir atılım yapma ihtimali düşük. Yani BoJ ülkenin tüm ekonomik problemleriyle mücadelede tek başına kalmaya devam edecek öngörülebilir gelecekte.

Bu mücadelede elindeki silahların neredeyse tamamını kullanan banka son olarak negatif faizleri denemeye başladı ve önümüzdeki aylarda daha da negatife çekilebilir mevduat faizi. USDJPY üzerinden BoJ’un bundan sonra atacağı adımlar doğrudan Fed’in ne yapacağına da bağlı. Fed faiz artışlarını ne kadar yavaştan alırsa BoJ da faizleri o kadar negatife çekmek zorunda kalabilir. Yani iki büyük zıt güç arasında kalmış durumda USDJPY. Fed olur da faiz artışlarını şu an beklenenden bile daha ağırdan alırsa USDJPY üzerinde yaratacağı baskıyı dengelemek için BoJ’un da negatif faizlerde daha derine inmekten başka çaresi olmayacak gibi.

Neredeyse iki aydır 115 – 110 bandına hapsolmuş durumda USDJPY. Ya da hapsolmuş değil de hızlı düşüş sonrası bu bölgede mola vermiş durumda diyelim. Bir sonraki uzun yolculuğun ne tarafa doğru olacağı, Fed-BoJ ayrışması ile global görünme bağlı. Teknik olarak yukarıda 116.00 – 115.50 bölgesini kalın direnç, 110.50 – 110.00 bölgesini ise kalın destek olarak izliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.