Japonya’da Enflasyon Yükseldi – 27 Ocak 2017

USDJPY Yükselir mi?

Yıllardır deflasyondan muzdarip Japonya ekonomisi bu problemden hala kurtulabilmiş değil. Bu gece açıklanan verilere göre Japonya’da ulusal çekirdek enflasyon %-0.2, Tokyo çekirdek enflasyon ise %-0.3 olarak beklentiden hafif daha iyi gerçekleşti.

BoJ’un hedeflediği versiyon olan ulusal çekirdek enflasyon geçtiğimiz aya ait ve son dokuz ayın en yüksek seviyelerinde. Tokyo çekirdek enflasyon ise bu aya ait ve öncü nitelikte bir gösterge olması açısından önemli.

Ulusal çekirdek enflasyon Kasım ayında %-0.4 seviyesindeydi. Dolayısıyla toparlanma var fakat tabi Japonya Merkez Bankası BoJ’un %2.00 olan hedefinin çok altında. Tokyo çekirdek enflasyonda da önceki aya göre toparlanma görüyoruz. Yani Aralık ayında ulusal çekirdek enflasyonda meydana gelen yükseliş Ocak ayında da devam edebilir.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve yenin ABD başkanlık seçimleri sonrası yaşadığı %10 üzeri değer kaybı nedeniyle enflasyon için 2017 daha iyimser bir yıl olabilir ve kimi uzmanlar bu sene içerisinde ulusal çekirdek enflasyonun %1.0 seviyelerine kadar yükselebileceğini öngörüyor.

Önümüzdeki hafta bu senenin ilk para politikası kurulu toplantısında BoJ’un da enflasyon konusunda biraz daha iyimser bir görünüm sunabileceği konuşuluyor. Eylül ayındaki toplantıda 10 yıllık tahvil faizlerinin %0.0 civarında tutacak şekilde getiri eğrisi kontrolü politikasına geçiş yapan BoJ’dan 31 Ocak’ta herhangi bir politika değişikliği beklenmiyor.

Yen pariteleri enflasyon raporundan çok az etkilendi. USDJPY dün bu ay başında başlayan düşüş trendinin direnç hattını kırdıktan sonra şu anda 115.00 üzerinde. Daha yukarılar için 115.50 bölgesi aşılması gereken diğer bir önemli engel fakat ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2.50 üzerinde kalır ve daha yukarıları zorlarsa bu engelin de geçilmesi zor olmayacak. Sonrasında ise kademeli olarak 116.00 ve 116.50 seviyeleri ilk akla gelen duraklar.

Bu öğleden sonra ABD’den yayınlanacak olan dayanıklı ürün siparişleri ve dördüncü çeyrek büyüme ilk tahmini USDJPY için de çok kritik. Beklentiden iyi veriler 116.00 ve üzerine doğru bir hamleyi peşinden getirebilir. Aşağıda ise 114.75 verilerin kötü gelmesi durumunda dikkat edilecek olan ilk önemli destek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.