Jackson Hole – Bernanke Geldi Çattı…

Gelin önümüzdeki hafta piyasayı neler etkileyecek gün gün inceleyelim…

Hareketli güzel bir haftayı geride bıraktık, pek çok sinyal/al-sat önerimizin üyelerimizin yüzlerini güldürdüğü bir hafta oldu.

Önümüzdeki haftaya bakarsak datalar açısından  geçen haftaya benzer zenginlikte bir hafta olacak. Özellikle piyasanın uzun haftalardır beklediği FED Başkanı Bernanke’nin Jackson Hole konuşmasının da olduğunu düşünürsek heyecanlanmamak mümkün değil.

Gelin önümüzdeki hafta piyasayı neler etkileyecek gün gün inceleyelim…

Pazartesi:

Klasik bir Pazartesi olacak, Almanya’dan 11’de gelecek IFO iş dünyası güven endeksi günün tek önemi datası olacak. İngiltere’de bankaların tatil olmasıyla da hacim daha düşük olacak.

Salı:

Almanya Tüketici güven endeksi (09.00) ve İsviçre istihdam verilerinin (10.15) yanında Euro Bölgesi’nden kredi ve para arzı verileri (11.00) açıklanacak. Teker teker önemli veriler olmasa da toplamda piyasadaki risk iştahını ufak da olsa etkileyebilecek datalar.

ABD’den ise 16’da Case-Shiller konut fiyat endeksi açıklanacak konut datalarında son dönemdeki iyimserlik devam edecek mi önemli.. Önceki yıla göre fiyatlardaki düşüşün daha da hız kesmiş olması bekleniyor.

17’de CB tüketici güven endeksi ve Richmond imalat endeksi açıklanacak. Tüketici güveninde ufak bir düşüş beklenirken imalat endeksindeki daralmanın yavaşladığı tahmin ediliyor.

Çarşamba:

Günün en önemli verisi 15.30’da ABD’den gelecek büyüme revizesi olacak. İkinci çeyrek büyümesinin %1.5’den %1.7’ye revize dilmesi bekleniyor. Piyasanın FED beklentisini değiştirebileceği için piyasaya oldukça hareket bizler için de sinyal fırsatı yaratacak bir data.

17’de ise devam eden konut satışları datası ABD konut dataları serisinin sonuncusu olacak. FED’in Bej Kitap’ı ise 21’de açıklanacak.

Perşembe:

Gece Asya-Paifik bölgesinden bol veri akışı olacak; Japonya’dan perakende satışlar, Yeni Zelanda’dan iş dünyası güveni ve Avustralya’dan inşaat izinleri ile sermaye harcamaları dataları açıklanacak. Asya seansından itibaren oldukça hareketli bir gün olması kaçınılmaz duruyor, özellikle kritik dataları göz önüne alınca AUD paritelerinde güzel fırsatlar beklemek lazım…

10.55’de Almanya’dan işsizlik değişimi geçtiğimiz ayki gibi 7 bin bekleniyor. İtalya’nın 5 ve 10 yıl vadeli tahvil ihalesi de yine Euro için hareket getirecek bir gelişme olacak.

11.30’da ise haftanın ilk İngiltere verisi açıklanacak: bireysel krediler…

Bernanke’nin konuşmasının öncesindeki bugün kritik ABD verileri açıklanıyor: 15.30’da haftalık işsizlik başvuruları ve kişisel harcamalar-gelirler verileri piyasada büyük hareket yaratacaklar.

Cuma:

Piyasa nefesleri tutacak 17’deki Bernanke konuşmasını bekleyecek ama Bernanke’ye kadar da resmen data akını olacak…

Gece Japonya’dan imalat pmi, sanayi üretimi, hanehalkı harcamaları, enflasyon, istihdam, konut başlangıçları gibi makro veriler açıklanacak. Son dönemki Japonya ekonomisi hakkında fikir verecek hemen her data açıklanacak yani…

Avrupa seansı 9’da Almanya’dan açıklanacak perakende satışlar verisiyle başlayacak. Sonrasında İtalya’dan ve tüm Euro Bölgesi’nden istihdam datalarının yanında Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi açıklanacak.

16.45’de Chicago pmi, 16.55’te Michigan tüketici güven endeksi öncesi 15.30’da Kanada’nın büyüme datası Cad paritelerini dalgalandıracak.

17’de ise ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke’nin Jackson Hole  sempozyumu konuşması başlarken ABD’den (geçtiğimiz ayın aksine bu ay artış beklenen) fabrika siparişleri datası açıklanacak.

Bernanke’nin Jackson Hole konuşmasının merakla beklenmesinin sebebi 2 yıl önce aynı sempozyumda Bernanke’nin QE2’yi duyurmuş olmasıydı. Bu sefer yine aynısını bekelyenlerin sayısı hiç de az değil.. Herkes Eylül ortasındaki FED toplantısından nasıl bir karar çıkacağını merak ettiği için Jackson Hole konuşması müthiş bir önem taşıyor.

Konuşma sırasında Döviz Destek olarak yine anlık yorum ve önerilerimizle üyelerimizin yanında olacağız.

Kısacası çok önemli dataların olduğu hareketli geçecek bir haftaya görüyoruz, bol fırsatlı, bol sinyalli ve muhtemelen yine bol kazançlı bir hafta olacaktır. Bizler hep sizin kazancınız için çalışmaya devam ediyoruz.

Siz de profesyonel destek ile bu fırsatlardan yararlanmak istiyorsanız “hemen ücretsiz üye ol” butonuna tıklamanız yeterli.

Tüm üyelerimize yeniden bol kazançlar olsun diyelim!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.