İtalya’da Bankacılık Sektörü İçin Kararname – 23 Aralık 2016

Monte dei Paschi Kurtarılacak mı?

İtalya ve dünyanın en eski bankalarından biri olan Monte dei Paschi di Siena’da ortaya çıkan sermaye sorununa çözüm hükümetten geliyor. Bankanın sermaye artırımına gitme ihtiyacının doğması ve gerekli 5 Milyar Euro’nun özel kaynaklardan elde edilememesi sonucunda İtalyan hükümeti 20 Milyar Euro’luk bir sorunlu banka fonu kurulmasına karar verdi.

Karara göre sermaye ihtiyacı gereken sorunlu bankalara bu fondan yardım edilerek sorun çözüme kavuşturulmaya çalışılacak.

Öte yandan Alman bankası Deutsche Bank ise mortgage destekli menkul kıymetlerle ilgili soruşturma kapsamında ABD makamlarıyla 7.2 Milyar $ karşılığında ceza ödemek için anlaştı. Bu rakam bankanın ödemesi gereken tutar olarak ilk duyurulan 14 Milyar $’ın oldukça altında. Ceza anlaşması, mortgage krizi sonrası yaşanan insanların evlerinden tahliyeleriyle ilgili 3.1 Milyar $’lık sivil cezanın yanı sıra 4.1 Milyar $’lık ayrı bir cezadan oluşacak.

ABD Adalet Bakanlığı’nın ceza verdiği diğer bankalar arasında olan Citibank’ın ödemesi gereken ceza tutarı ise 12 Milyar $’dan 7 Milyar $’a düşürüldü.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.