İstihdam Raporu Doları Nasıl Etkiler?

Verilerin verisi, piyasaların her ay büyük merakla beklediği tarım dışı istihdam değişimi bugün açıklanıyor. Piyasalar 205 binlik bir beklenti içerisinde. Sadece tarım dışı istihdam değişimi değil işsizlik oranı ve en az tdi değişimi kadar önemli olan ortalama saatlik maaşlar, düşük istihdam ve iş gücüne katılım oranı gibi istihdam ile ilgili diğer bir çok önemli gösterge açıklanacak.

İşsizlik oranının %4.9 seviyesinde sabit kalmasını bekliyor piyasalar. Şubat ayında %0.1 gerileyen ortalama saatlik kazançların ise Mart ayında %0.2 artması bekleniyor. İşsizlik oranı ve tarım dışı istihdam değişiminde Fed’in hedeflerine ulaşmış durumdayız ve artık maaşlarda yukarı yönlü hareketlenme istiyor Fed. Maaşlardaki artışın güçlenmesi ile enflasyon üzerinde de yukarı yönlü baskının artacağı öngörülüyor.

Bu nedenle de piyasalar tdi değişimi verisine göre hareket etse de Fed’in raporda en fazla dikkat ettiği gösterge maaşlar olacak bizce. Mesela tdi değişiminin beklenti üzeri gelmesine rağmen maaşlarda artışın geçtiğimiz ay olduğu gibi hayal kırıklığı yaratması dolar için pek de olumlu bir senaryo olmayabilir.

ISM PMI raporları henüz yayınlanmadığı için istihdam raporu için elimizde öncü gösterge olarak ADP özel sektör ile haftalık işsizlik maaşı başvuruları var. İkisi arasında %100 bir ilişki olmadığını hatırlatarak çarşamba günü açıklanan ADP rakamın 200 bin olduğunu hatırlatalım. Ayrıca Mart ayında haftalık işsizlik başvurularının ortalaması 270 bin iken Mart ayında 265 bine gerilemiş.

Yani yine 200 bin civarı bir tdi değişimi makul. Fakat sadece iyi bir tdi değişimi dolara güç katmaya yetmeyecek. Sağlam bir maaş artışı, mesela aylık bazda %0.2 üzeri, yıllık bazda ise %2.5 üzeri bir rakam, son günlerde büyük baskı yiyen doların biraz olsun gücünü geri toplamasına yardımcı olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.