İstihdam Raporu Dolara Nefes Aldırdı

ABD Mart ayı istihdam raporu açıklandı. Tarım dışı istihdam değişimi 215 bin ile beklentiden daha iyi gelirken maaşlarda artış hızı da aylık bazda %0.3, yıllık bazda %2.3 ile beklentiden daha iyi geldi. Yani bu iki önemli gösterge pozitif.

Diğer yandan işsizlik oranı %4.9’den %5.0’a yükselerek hayal kırıklığı yarattı. Fakat iş gücüne katılım oranında %62.9’dan %63.0’a yaşanan yükseliş işsizlik oranındaki yükselişi açıklayan bir faktör. Haftalık çalışma saatleri ise 34.5’den 34.4’e gerilemiş.

Revizeler olumlu yönde. Şubat ayı ortalama saatlik kazançlarda artış yıllık bazda %2.2’den %2.3’e revize edilirken tdi değişimi 242 binden 245 bine revize edildi.

Nette dolar pozitif veriler ve piyasalar da zaten bu yönde tepki veriyor şu anda. İşsizlik oranındaki yükselişin nedeni iş gücüne katılım oranındaki yükseliş. Yani çok büyük bir problem olarak görülmeyecek. Fakat maaşlarda artış hızı beklentiden iyi olsa da hala Fed’in istediği seviyelerin altında ve neredeyse tam istihdama ulaşmış ABD ekonomisi için pek tatmin edici değil. Bu da istihdamın kalitesi ile ilgili soru işaretleri akıllara getiriyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.