İşte Yellen’ın Açıklamaları ve Dolarda Son Durum! – 15 Mart 2017

Yellen'dan İnciler

FOMC kararlarının ardından mikrofon başına geçen Başkan Janet Yellen açıklamalarına başladı. Fed’in faizleri anahtar araç olarak kullanmaya devam edeceğini söyleyen Yellen faizlerin kademeli olarak artmaya devam edeceği söylemini tekrarladı.

Enflasyon ve istihdam hedeflerine yaklaşıldığını söyleyen Fed Başkanı ekonomik projeksiyonların Aralık ayından beri çok az değiştiğini belirtti. Trump ve mali politikaları ile ilgili gelen soruya ise mali politikalarının olası etkilerini henüz tartışmadık cevabını verdi.

Faizlerin doğal seviyesine kademeli faiz artışları ile önümüzdeki yıllarda yükseleceğinin altını çizdi ve çekirdek enflasyonun da %2 seviyesine doğru yükselişe geçmesini beklediklerini vurguladı.

Kısaca toparlayacak olursak Yellen karar metninden çok da farklı açıklamalarda bulunmadı ve Fed’in arka arkaya gelen iyi verilere rağmen faiz artırımları konusunda biraz daha temkinli duruyor diyebiliriz. Yellen’dan da bu tonda yorumlar gelmesi dolar satışlarının devam etmesine sebep oldu.

Ancak şunu da söylemekte fayda var. Her ne kadar faiz artırım öngörüleri 2017’de üçten dörde yükselmese de hala üç faiz artışı masada. Bu yüzden piyasaların yeniden bu senaryoyu hatırlamasıyla dolardaki değer kayıplarının sınırlı kaldığına şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.