İşte Yellen’ın Açıklamaları! – 21 Eylül 2016

Yellen Kararlar Sonrası Mikrofon Başında

FOMC kararları sonrası beklenen isim sahneye çıktı ve Başkan Janet Yellen mikrofon başındaki yerini aldı. İş gücü piyasasındaki gevşekliğin çok az ölçüde değişiğini söyleyen Yellen ekonominin önümüzdeki bir kaç yıl boyunca ılımlı büyümeye devam edeceğini belirtti.

Çekirdek PCE fiyat endeksinin %2 olan hedeften hala çok uzakta olduğunu dile getiren Fed Başkanı bu toplantıda faiz artırmamalarının sebebinin ekonomiye olan güven eksikliğinden değil, bu kararı vermeden önce daha fazla kanıt görmek istemeleri olduğunu dile getirdi.

Yellen konuşmasının devamında kısa vadeli risklerin dengeli olduğunu, ücretlerin ve iş gücüne katılımın artmasını beklediklerini söyledi. Kademeli faiz artışlarına yeniden vurgu yapan Yellen iş gücü piyasasının güçlenmeye devam etmesi ile birlikte bu yıl 1 faiz artışının hala mümkün olduğunu belirtti.

Soru cevap kısmında ise Kasım ayı dahil her toplantı canlı diyen Yellen enflasyonun %2’lik hedefe ulaşmasını engelleyecek risklerin var olduğuna dikkat çekti ancak bir diğer yandan da faiz artırımı için çok fazla beklemenin de riskleri olduğunu söyledi.

Kararlar sonrası Yellen’dan da şahin tonda açıklamalar gelmemesi ile Dolar’ın değer kaybettiğine şahit oluyoruz. Jackson Hole sempozyumunda son aylarda faiz artırım ihtimalleri güçlendi diyen Yellen bu toplantıda net bir mesaj vermekten kaçındı ve kısaca gelecek olan verilere bağlıyız dedi. Kısacası Fed önümüzdeki toplantılarda faiz artırmak istiyorsa gelecek olan istihdam, PMI ve enflasyon verilerinde iyileşme yaşanması gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.