İşte Mart Ayında Piyasalara Yön Verecek Gelişmeler!

Kritik Mart Ayında Bizleri Neler Bekliyor?

Piyasalar Şubat ayını son derece hareketli geçirdi. Dolar endeksi düşüş kanalını kırıp üzerindeki baskıdan bir miktar kurtulsa da Dolar/TL TCMB’nin sıkılaştırma adımlarının da etkisiyle 3.76’lardan 3.55’lere kadar geriledi. Mart ayında ise yine birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor olacak.

Öncelikle ABD tarafında Trump’tan gelecek olan açıklamalar her zaman olduğu gibi yakından takip edilecek. 10 Mart’ta açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri ise kritik Mart ayı FOMC
toplantısı öncesi adeta doların kaderini belirleyecek diyebiliriz. 15 Mart’ta gelecek olan Fed
kararları öncesi gün içerisinde açıklanacak olan enflasyon ve perakende satışlar verilerini takip edeceğiz. Ardından gelecek olan kararlar ve Yellen’ın basın toplantısı ise Mart ayının şüphesiz
en önemli gelişmesi olacak. Fed’in bu toplantıda faizleri 25 bp artırması dolara global bazda değer kazandırmaya devam edebilir. 30 Mart’ta ise 4. çeyrek büyüme rakamları açıklanıyor.

Euro için de dikkatler 9 Mart’da Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve her zaman olduğu gibi Başkan Super Mario Draghi’den gelecek olan açıklamalara çevrilecek. ECB’nin bu toplantıda aksiyon alması şimdilik düşük ihtimal ancak para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar önemli. Özellikle enflasyonda yaşanan yükseliş ECB üyelerini tatmin etti mi yoksa daha fazla gevşeme hamlelerine gerek duyuluyor mu hep birlikte göreceğiz.

İngiltere tarafında ise ilk önemli veri hizmetler PMI ile gelecek. Bildiğimiz üzere İngiltere
ekonomisinin büyük bir bölümünü hizmet sektörü oluşturuyor ve gelecek olan verinin beklenti altı kalması GBPUSD‘de düşüşleri beraberinde getirebilir. Ayrıca 15 Mart’ta açıklanacak olan
istihdam raporu ve hemen ertesi gün gerçekleşecek olan İngiltere Merkez Bankası toplantısı da sterlin için önemli. BoE’nin de faizlerde veya varlık alım programında değişikliğe gitmesi düşük ihtimal olsa da karar metninde enflasyon ve büyüme ile ilgili yapılacak yorumlar GBPUSD’ye hareketlilik getirebilir.

Asya’da Avustralya Merkez Bankası kararları 7 Mart’ta gelecek ve 16 Mart’ta istihdam verileri AUDUSD için kritik diyebiliriz. Japonya Merkez Bankası toplantısı ise 16 Mart’ta gerçekleşecek. RBNZ toplantı tarihi de 22 Mart olarak NZDUSD işlemi olan yatırımcılar tarafından bir kenara not edilmeli.

Türkiye’de ise gözler bu Cuma açıklanacak olan enflasyon verileri ve 16 Mart’ta gerçekleşecek olan TCMB toplantısında olacak. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Türk Lirası Şubat ayı boyunca Ocak ayının yaralarını büyük ölçüde sarmayı başarsa da enflasyonda ve kurlarda yaşanacak olası yükselişlere karşı Merkez sıkılaştırma adımlarına yenisini ekleyebilir. Bu yüzden Mart ayı TL açısından oldukça önemli olacak gibi gözüküyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.