İşte Önümüzdeki Haftanın Öne Çıkan Gelişmeleri! – 11 Kasım 2016

Bu Hafta Ekonomik Takvimde Neler Var?

Geçtiğimiz haftaya ABD Başkanlık seçimleri damga vurmuştu ve yarışı Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın önde bitirmesi piyasalarda adeta deprem etkisi yarattı. Altın sert yükselirken Dolar/TL de spektaküler bir yükselişe imza atarak 3.30’ları gördü. Ancak piyasalarda ki risk-on modunun kısa süreli sürdüğüne şahit olduk. Önümüzdeki hafta ise yine birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor olacak.

Pazartesi :

Asya seansında Japonya’dan büyüme rakamlarını takip edeceğiz. Beklentiler %0.2 ve beklenti üzeri gelecek olan veri JPY için pozitif olur. Çin’den ise büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi (beklenti %6.2) açıklanıyor.

11.15’te İsviçre’den ÜFE (beklenti %0.2) açıklanıyor ancak gelecek olan verinin USDCHF ve EURCHF paritelerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

13.00’da Euro Bölgesi’nden büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimini (beklenti -%0.9) takip edeceğiz. Beklenti üzeri gelecek olan veri Euro için pozitif olabilir.

18.00’da ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi Roma’da mikrofon başına geçecek. Para politikasına dair gelecek olan açıklamalar paritelere hareketlilik getirebilir bu yüzden kendisini yakından takipte olacağız.

Salı :

Asya seansında Yeni Zelanda’dan perakende satışlar ve Avustralya’dan RBA toplantı tutanakları takip edilecek. Yani AUDUSD ve NZDUSD paritelerinde hareketlilik yaşanabilir.

10.00’da Almanya’dan büyüme (beklenti %0.3) verisini takip edeceğiz. Beklenti üzeri gelecek olan veri Euro için pozitif olur ve EURUSD’de toparlanmalar görebiliriz.

10.00’da ayrıca yurt içinden işsizlik rakamları açıklanıyor. Bu dakikalarda USDTRY’ye dikkat.

11.15’te RBA Başkanı Lowe mikrofon başına geçecek ve para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar AUDUSD’ye hareketlilik getirebilir.

12.30’da İngiltere’den TÜFE (beklenti %1.1) açıklanıyor. Bu dakikalarda GBPUSD’ye dikkat çünkü enflasyonda yaşanan artış Sterlin’e pozitif yansıyabilir.

13.00’da Euro Bölgesi’nden büyüme rakamları açıklanacak. Beklentiler %0.3 ancak gelecek olan verinin paritelerde önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz.

16.30’da ABD’den çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.5) açıklanıyor. USD için son derece kritik bir veri ve beklenti üzeri gelecek olan veri Dolar için son derece pozitif olur.

Çarşamba :

11.00’da FOMC üyesi Bullard’ın açıklamaları takip edilecek. Faiz artışları ile ilgili gelecek olan açıklamalar paritelere hareketlilik getirebilir.

12.30’da İngiltere’den istihdam verileri açıklanıyor. Ortalama gelir endeksi (beklenti %2.3) işsizlik haklarından yararlanma başvuru sayısındaki değişim (beklenti 1.9 bin) ve isşizlik oranı (beklenti %4.9) verilerinde iyileşme yaşanması GBPUSD’de yükselişleri tetikleyebilir.

16.30’da Kanada’dan imalat satışları (beklenti -%0.2) açıklanacak. Bu dakikalarda USDCAD’de önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir. Aynı zamanda ABD’den ÜFE (beklenti %0.3) açıklanıyor.

17.15’te ABD’den kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi (beklenti %0.2 açıklanacak ancak gelecek olan verilerin paritelerde etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

18.30’da ise ABD’den haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Bu dakikalarda hem petrol hem de USDCAD’e dikkat.

Perşembe :

Asya seansının en öne çıkan verisi Yeni Zelanda’dan ÜFE çıktısı ve Avusltarya’dan istihdam raporu. Özellikle Avustralya’da istiham değişmi (beklenti 20.3 bin) ve işsizlik oranı (beklenti %5.7) verilerinde iyileşme yaşanması AUDUSD’de yükselişleri tetikleyebilir.

12.30’da İngiltere’den perakende satışlar (beklenti %0.5) açıklanacak. GBPUSD için son derece önemli bir veri ve beklenti üzeri gelecek veri ile paritede yükselişler yaşanabilir.

13.00’da Euro Bölgesi’nden TÜFE (beklenti %0.4) açıklanacak. Enflasyonda iyileşme yaşanması Euro için son derece pozitif olur.

16.30’da ABD’den veri bombardımanı var… İnşaat izinleri (beklenti 1.19 milyon), TÜFE (beklenti %0.4), çekirdek TÜFE (beklenti %0.2), Philly Fed imalat endeksi (beklenti 8.1) ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması Aralık’ta faiz artışı ihtimallerini artıracağı için Dolarda bir güçlenme görebiliriz.

18.00’da ise Fed Başkanı Janet Yellen mikrofon başına geçiyor… Bu dakikalarda paritelerde para politikasına yönelik gelecek olan açıklamalar eşliğinde sert hareketliliklere şahit olabiliriz.

Cuma :

11.00’da ECB Başkanı Mario Draghi Frankfurt’ta bir konuşma yapacak ve biz de kendisini yakın takipte olacağız. Para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar EURUSD’ye hareketlilik getirebilir.

13.30’da bu kez FOMC üyesi Bullard bu hafta yeniden mikrofon başına geçiyor. Aralık ayına yönelik vereceği mesajları yakından takip edeceğiz.

16.30’da Kanada’dan çekirdek TÜFE (beklenti %0.3) açıklanacak. Beklenti altı kalacak olan veri CAD için negatif olur ve USDCAD’de yükselişler gözlemleyebiliriz.

17.30’da ise bir diğer FOMC üyesi George bir konuşma yapacak. Bildiğimiz gibi kendisi faiz artışını savunan şahin bir üye ve yapacağı açıklamalar Dolara hareketlilik getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.