İşte Önümüzdeki Haftanın En Öne Çıkanları – 15 Ekim 2016

Bu Hafta Bizleri Neler Bekliyor?

Geçtiğimiz hafta Dolar endeksindeki yükselişin devam ettiğine şahit olduk ve Dolar/TL de tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördü. Altın fiyatları ise üzerindeki baskıdan bir türlü kurtulamadı. Önümüzdeki hafta ise birbirinden önemli veriler ve gelişmeler bizleri bekliyor….

Pazartesi :

Saat 10.00’da yurt içinden işsizlik oranı açıklanıyor. İşsizlikte artış yaşanması TL için negatif olur.

12.00’da Euro Bölgesi’nden TÜFE (beklenti %0.4) ve çekirdek TÜFE (beklenti %0.8) açıklanıyor. ECB malum düşük enflasyondan şikayetçi ve gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması Euro’ya pozitif yansır.

15.30’da ABD’den Empire State imalat endeksi (beklenti 1.50) ve 16.15’te kapasite kullanım oranı (beklenti 75.6) ve sanayi üretimi (beklenti %0.2) açıklanıyor.

Salı :

Asya seansında Yeni Zelanda’dan TÜFE açıklanıyor ve RBA’nın çiçeği burnunda yeni başkanı Lowe bir konuşma yapacak. Ardından ise son toplantının tutanakları yayınlanıyor. Yani AUDUSD ve NZDUSD için hareketli saatler bizleri bekliyor.

11.30’da İngiltere’den TÜFE (beklenti %0.9) açıklanacak. Enflasyonda artış yaşanması ile birlikte GBPUSD’de bir miktar toparlanma gözlemleyebiliriz.

15.30’da ABD’den TÜFE (beklenti %0.3) ve çekirdek TÜFE (beklenti %0.2) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veriler Dolar için son derece pozitif olur.

Yine 15.30’da aynı anda Kanada’dan imalat satışları açıklanıyor. Yani bu dakikalarda USDCAD’de önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir.

Ayrıca gün içerisinde Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi açıklanıyor. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması NZDUSD üzerinde baskı oluşturabilir.

Çarşamba :

Asya seansında bütün dikkatler Çin’den açıklanacak olan büyüme verisinde olacak. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde büyümenin sıkıntıya girmesi küresel çapta bir panik havası yaratabilir. Bu yüzden gelecek olan verinin etkisi tüm gün sürebilir.

11.30’da İngiltere’den istihdam verilerini takip edeceğiz. Ortalama gelir endeksi (beklenti %2.3) , işsizlik haklarından yararlanma başvuru sayısındaki değişim (3 bin) ve işsizlik oranı (beklenti %4.9) açıklanıyor. GBP için son derece kritik bir veri. Gelecek olan verilerin hayal kırıklığı yaratması durumunda GBPUSD’de düşüşler hız kazanabilir.

15.30’da ABD’den inşaat izinleri açıklanıyor (beklenti 1.16 milyon). Beklenti üzeri gelecek olan veri Dolar için pozitif olur.

17.00’da Kanada Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklıyor. Beklentiler faizlerin %0.50 oranında sabit kalacağı yönünde ancak para politikası ile ilgili gelecek açıklamalar USDCAD’e hareket getirebilir.

18.15’te BOC Başkanı Poloz mikrofon başına geçiyor ve biz de para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamaları takip edeceğiz.

21.00’da ise ABD’den Bej Kitap yayınlanacak.

Perşembe :

Asya seansının en öne çıkan verisi Avustralya’dan açıklanacak olan istihdam verileri. İstihdam değişimi ve işsizlik oranında iyileşme yaşanması AUD için pozitif olur.

11.30’da İngiltere’den perakende satışlar (beklenti %0.3) açıklanıyor. Beklenti altı kalacak olan veri GBPUSD üzerinde baskıya sebebiyet verebilir.

14.00’da TCMB faiz oranı kararını açıklıyor. Enflasyonda yaşanan düşüş sonrası Merkez’in faiz koridorunun üst bandındaki indirimlere devam etmesi bekleniyor. Politika faizi ve alt bandın ise yine sabit bırakılması bekleniyor. Bu dakikalarda TRY paritelerine dikkat.

14.45’te ECB faiz oranı kararı açıklanıyor. Beklentiler faizlerin ve varlık alım programının değiştirilmeyeceği yönünde. 15.30’da ise her zaman olduğu gibi Başkan Mario Draghi mikrofon başına geçiyor. Kendisinin para politikası ile ilgili yapacağı açıklamaları takip edeceğiz.

15.30’da ayrıca ABD’den Philly Fed imalat endeksi (beklenti 5.8) haftalık işsizlik başvuruları ve mevcut konut satışlarını (beklenti %0.3) takip edeceğiz. Gelecek olan verilerin pariteler üzerinde çok önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

Cuma :

10.00’da yurt içinden tüketici güveni açıklanıyor. Önceki veriye göre gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur ancak kurda önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

15.30’da günün tek önemli verileri Kanada’dan gelecek. Çekirdek TÜFE (beklenti %0.2) ve çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.2) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veriler USDCAD’de geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.