İşte Önümüzdeki Hafta Takip Etmeniz Gerekenler – 18 Mart 2017

Önümüzdeki Hafta Janet Yellen ve Donald Trump Konuşuyor

Fed’in bu senenin ilk faiz artışını gerçekleştirdiği haftayı geride bırakıyoruz. Son zamanlarda yaşadığımız en hareketli haftalardan biriydi ama hareket burada bitiyor diye düşünmeyin. Önümüzdeki haftanın takvimine dönüp baktığımızda da gerek Yellen ve Trump konuşmaları gerekse de ABD ve İngiltere verileri ile bizleri yine önemli bir haftanın beklediğini görüyoruz. İşte gelecek haftanın öne çıkan veri ve gelişmeleri;

Pazartesi

Japonya piyasası resmi tatil nedeniyle kapalı olacak. Klasik sakin bir pazartesi. Almanya Merkez Bankası Bundesbank aylık raporu ve Başkan Weidmann konuşması ile birlikte FOMC üyesi Charles Evans konuşması dışında çok önemli bir veri/gelişme dikkatimizi çekmiyor. Tabi sürpriz gelişmeler ve açıklamalar için hazır olmanızı tavsiye ederiz.

Salı

2.30, ABD Başkanı Donald Trump konuşması. Trump başkan olarak seçildikten sonra finansal piyasalar açısından Fed’i gölgesinde bıraktı dersek yanlış olmaz herhalde. Şu ana kadar seçim gecesi vaat ettiği vergi indirimleri ve altyapı yatırımları konusunda çok detaylı bilgi gelmedi. Piyasalar bu konuşmayı yine vergi reformu ile altyapı yatırımları ile ilgili yorumlar için takip edecek.

3.30, Avustralya Merkez Bankası RBA para politikası tutanakları. RBA iki hafta önceki toplantıda politika faizini %1.50 seviyesinde sabit tutma kararı almıştı. Tutanaklarda o toplantıda yaşanan görüşmelerin detayları yer alacak ve tüm Avustralya Doları işlemcilerinin izlemesi gereken bir rapor. Aynı anda Avustralya konut fiyatları endeksi açıklanıyor.

12.30, İngiltere enflasyon verileri. Manşet tüketici enflasyonunun %1.8’den %2.1’e, çekirdek tüketici enflasyonunun ise %1.6’dan %1.8’e yükselmesi bekleniyor. Diğer yandan ÜFE çıktı için beklenti %2.5, ÜFE girdi için beklenti %20.0. İngiltere Merkez Bankası BoE üyesi Forbes yüksek enflasyon kaygısı nedeniyle faiz artışı talep etmişti son toplantıda. Eğer yükseliş devam ederse önümüzdeki aylarda Forbes’e diğer üyeler de katılabilir.

15.30, ABD cari denge, beklenti -128.4 milyar. ABD’de 2016 dördüncü çeyrekte cari açığın 113 milyar dolardan 128 milyara çıkması bekleniyor. Güncel bir veri olmadığı için etkisi sınırlı kalabilir. Yine de detayları incelemek gerek. Aynı anda Kanada’dan da Ocak ayı perakende satışlar raporu açıklanacak.

Çarşamba

2.50, Japonya Merkez Bankası BoJ para politikası tutanakları. 31 Ocak’taki BoJ toplantısına ait tutanaklar. Geçtiğimiz hafta zaten Mart ayı para politikası kararları açıklandı ve Başkan Kuroda sıkça ekonomik görünüm ile ilgili yorumlarını basın mensupları ile paylaşıyor. Bu nedenle yeni bir bilgi içerme ihtimali düşük ve yen üzerindeki etkisi küçük olabilir.

12.00, Euro Bölgesi cari denge, önceki 31.0 milyar euro. Son dört yıldır başta Almanya’nın katkısıyla olmak üzere Euro Bölgesi ciddi bir cari fazla veriyor. Ekonomi için önemli bir veri fakat Ocak ayına ait olması nedeniyle güncelliğini yitirmiş olduğu için piyasa üzerinde büyük bir etki yaratmayabilir.

17.00, ABD ikinci el konut satışları, beklenti 5.54 milyon. Konut sektörü açısından çok önemli bir veri ve beklentiden farklı bir rakam dolar paritelerine hareket getirecektir. Özellikle 5 milyon altı ve 6 milyon üzeri bir rakama dikkat.

17.30, ABD ham petrol envanterleri, önceki -0.24 milyon varil. Önceki hafta envanterlerden 0.24 milyon varil ham petrol çekilmişti. Beklentiden farklı bir rakam hem petrol fiyatlarına hem de başta CAD olmak üzere petrol ile alakalı para birimlerinde sert hareketlenmelere neden olabilir.

23.00, Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ faiz kararı, beklenti %1.75. RBNZ’nin politika faizini %1.75 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Karar metnindeki büyüme, enflasyon, istihdam değerlendirmelerinden RBNZ’nin ekonomiye bakışı ve ileriye dönük faiz adımları tahmin edilmeye çalışılacak. Yeni Zelanda paritelerinde %1’e varan aşağı veya yukarı harekete neden olabilir.

Perşembe

12.30, İngiltere perakende satışlar (beklenti %0.4), çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.4). Önceki ay aylık bazda gerileyen perakende satışların Şubat’ta %0.4 artması bekleniyor. Her zaman pound paritelerine hareket getirmiş bir veri olduğunu belirtelim.

15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları. Son dört hafta ortalaması 237 bin. Artık 250 bin altına demir attı haftalık işsizlik başvuruları. Beklentiden 20 bin artı veya eksi bir rakam dışında piyasaya çok hareket getiremeyebilir. Ama tabi ki ABD istihdam verileri her zaman piyasaya sürpriz yapmaya açık.

15.45, Fed Başkanı Janet Yellen konuşması. Washington’da bir konferansta konuşacak Yellen’in önümüzdeki aylar için faiz artışı patikası ile ilgili yorumları takip edilecek. Son toplantıda nokta tablosu bu senenin geri kalanında iki faiz artışı öngörüsüne işaret ediyordu. Yellen’ın gelecek faiz artışları ve ekonomik görünüm ile ilgili diğer yorumları tüm piyasalarda dalgalanmalara neden olabilir.

17.00, ABD birinci el konut satışları, beklenti 566 bin. ABD konut sektörü için diğer bir önemli veri. Piyasalar Yellen’in konuşmasına odaklanmış olacak ama bu veri de gözden kaçmamalı.

19.30, FOMC üyesi Kashkari konuşması. Son FOMC toplantısında faiz artışına karşı çıkan tek üyeydi ve buna neden olarak zayıf enflasyon görünümünü göstermişti. Bu konuşmasında enflasyon ve gelecek faiz artışları ile ilgili yorumları önemli olacak.

Cuma

Saat 11.00 ve 12.00 arası Euro Bölgesi’nden PMI verileri yayınlanıyor. Fransa hizmetler PMI için beklenti 56.0, imalat PMI için beklenti 52.4, Almanya hizmetler PMI için beklenti 54.5, imalat PMI için ise beklenti 56.5. Diğer yandan Euro Bölgesi imalat PMI beklentisi 55.4 iken hizmetler PMI için 55.3. Euro Bölgesi birinci çeyrek büyüme açısından çok önemli bir öncü gösterge ve beklentiden farklı rakamlar bütün euro paritelerine hareket getirir.

15.30, ABD dayanıklı ürün siparişleri (beklenti %1.2), çekirdek dayanıklı ürün siparişleri (beklenti %0.5). ABD’den bu haftanın en önemli verileri. Özel sektör yatırımları ve iç talep açısından kritik bir gösterge. Dolar paritelerinde ciddi bir dalgalanma yaratabilir. Aynı anda Kanada’dan da Şubat ayı enflasyon raporu yayınlanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.