İşte Nisan Ayına Damga Vuracak Gelişmeler! – 03 Nisan 2017

Bu Gelişmelere Dikkat!

Piyasalarda Mart ayı geride kalırken son derece hareketli geçecek olan Nisan ayına girmiş bulunuyoruz. Yurtdışında gündem çok yoğun olacak ancak Türkiye’de de anayasa referandumu ve ardından 26 Nisan’da gerçekleşecek olan TCMB toplantısı Türk Lirası açısından son derece önemli.

ABD tarafında her ayın ilk haftasında olduğu gibi 7 Nisan’da tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Her zaman olduğu gibi yalnızca tarım dışı istihdam değişimi değil, ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verileri de dolar için çok kritik olacak. 14 Nisan’da TÜFE ve perakende satışlar, 27 Nisan’da ise çekirdek dayanıklı mal siparişleri verileri açıklanacak. Hemen ertesi günü de öncü büyüme verileri geliyor.

Euro Bölgesinde 27 Nisan’da ECB kararları geliyor ve ardından her zaman olduğu gibi Super Mario Draghi’nin basın açıklamasını takip edeceğiz. Şüphesiz bu ay euroyu etkileyecek en önemli gelişme diyebiliriz. Draghi’den ileriye yönelik gelecek ek gevşeme sinyalleri EURUSD üzerinde baskı oluşmasına sebep olabilir. Özellikle enflasyon görünümüne yapılacak vurgular piyasaların yakın takibinde olacak.

İngiltere’de her ayın en önemli verilerinden olan hizmetler PMI 5 Nisan’da açıklanacak. Hizmet sektörü İngiltere ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturduğundan dolayı gelecek olan veride iyileşme yaşanması sterline son derece pozitif yansıyacaktır. 11 Nisan’da ayrıca enflasyon ve 12 Nisan’da istihdam verilerini takip edeceğiz.

Petrol için kritik gün ise 22 Nisan. Viyena’daki OPEC toplantısında üretim kesintisi anlaşmasının detayları ve geleceği konuşulacak. Üretimde kesintiye devam senaryoları petrol fiyatları için pozitif olacağı gibi aksi senaryo düşüşleri beraberinde getirebilir.

Asya’da ise ilk önemli gelişme 4 Nisan’daki RBA toplantısı ancak beklentiler faizlerin sabit tutulması yönünde. 17 Nisan’da dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’den büyüme rakamları geliyor. 27 Nisan’da da Japonya Merkez Bankası kararları geliyor. Kısacası dopdolu bir ay olacak ve bu kritik gelişmelerle dolu ayda sizleri de Forex Koçu’nun VIP desteği ve uygun spread imkanlarıyla işlem yapmaya davet ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.