İşte FOMC Tutanaklarındaki Mesajlar! – 22 Şubat 2017

FOMC Tutanakları Sonrası Dolarda Son Durum

 

Fed’in faizleri değiştirmediği Şubat ayı FOMC toplantısı tutanakları yayınlandı. Tutanaklara göre yetkililer yakın zamanda faiz artışının makul olabileceğine vurgu yaparken bazı üyeler dolardaki değer kazanımının ekonomi üzerinde aşağı yönlü risk oluşturduğunu dile getirmiş.

Oy verme hakkın sahip bir çok üye enflasyon ile ilgili ılımlı risk görürken yine bir çok üye bilançonun yeniden gözden geçirilmeye başlanması için tartışmalara başlamalıyız diyor.

Üyelerin hükümet politikalarındaki belirsizliğe rağmen yakın vadede risklerin aşağı yukarı dengeli olduğu söyleminin yenilendiğini ve ekonomi üzerindeki yukarı yönlü risklerin arttığına vurgu yaptıklarını görüyoruz.

Kısaca toparlayacak olursak tutanaklarda enflasyon ve doların güçlenmesine yapılan vurgunun yanında faiz artışları için net bir zamana işaret edilmemesi piyasalar tarafından dolar için negatif algılandı. USDTRY tutanaklar sonrası 3.60 desteğini kırıp sert düşerken 3.58’lere kadar gerilemiş durumda. Altın ve EURUSD’de de yukarı yönlü bir hareket görüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.