İşte FOMC Tutanaklarındaki Mesajlar! – 05 Nisan 2017

FOMC Tutanakları Sonrası Dolarda Son Durum

Fed’in faizleri 25 baz puan artırdığı Mart ayı toplantısının tutanakları yayınlandı. Tutanaklara göre FOMC üyeleri kademeli faiz artırımlarının hala uygun olduğu görüşünde. Tutanaklarda ayrıca mali politikaların ekonomi üzerinde yukarı yönlü risk oluşturduğu belirtilirken yeni yönetimin mali politikalarının ekonomiyi nasıl etkileyeceği konusunda belirsizlikler hakim.

Piyasaların en merak ettiği konu olan bilançonun daraltılması ise önümüzdeki toplantılarda tartışılmaya devam edilecek. Üyeler ayrıca global ve ekonomik risklerin azaldığına vurgu yapmışlar. Kısacası üç hafta öncesine ait olan tutanaklarda yeni ve önemli bir başlık karşımıza çıkmadı. Bu yüzden piyasalarda da hareketlilik son derece sınırlı kalmış durumda.

Bilanço kısmını biraz daha açmak gerekirse Fed vadesi dolan tahvillerden elde ettiği fonu yeniden tahvil almak için kullanmayacak ve bilançonun küçülmesi için ilk adımı da bu şekilde atmış olacak. Ancak bunun tartışılması dediğimiz gibi yılın ilerleyen toplantılarında olacak büyük ihtimalle.

Dolar/TL tutanaklara tepkisiz kalırken EURUSD 25 pipslik bir range yaptı ve yeniden tutanaklar öncesi seviyelerine geri döndü. Altın da aynı şekilde 1245 desteğinin hafif üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.