İşte FOMC Tutanaklarındaki O Mesajlar! – 04 Ocak 2017

FOMC Tutanakları ve Dolar

Fed’in 14 Aralık’ta faizleri beklentilere paralel olarak 25 bp artırdığı toplantının tutanakları yayınlandı. Üyeler kademeli faiz artışlarının şimdilik uygun olacağı konusunda hem fikirler. Büyük bir çoğunluk da enflasyonun yakından izlenmeye devam edilmesini belirtmiş.

Yine bir çok üye işsizlik oranının uzun vadeli normal seviyesinin altında devam edeceğini öngörüyorlar. Hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz son toplantıda 2017 için faiz artırım beklentileri de iki den üçe yükseltilmişti. Düşük işsizlik oranının uzun vadede enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturabileceği için üyeler daha hızlı faiz artışına gerek duyulabileceğine ihtimal vermişler. Bununla birlikte üyelerin çoğu Trump’ın uygulayacağı mali politikalar ile birlikte önümüzdeki yıllarda büyüme tahminlerinin üzerindeki yukarı yönlü risklerin arttığını belirtiyor.

Ayrıca üyeler politikalarının zamanlaması ve ölçüsü konusunda belirsizliklerinin olduğuna vurgu yapmışlar. Tutanaklarda karşımıza çok da farklı cümleler çıkmamasıyla birlikte piyasalardaki etkisi son derece sınırlı oldu. Bundan sonraki süreçte Fed faiz artışları için Çin başta olmak üzere global ekonomideki gelişmeleri ve içeride açıklanacak olan ekonomik verileri takip etmeye devam edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.