İşte FOMC Tutanakları Beklentilerimiz

Bugün piyasaların en çok sorulan sorusu ‘FOMC’den ne bekliyorsunuz?’. Analizimizde çabucak neler beklediğimizi paylaşalım.

Saat 21.00’de açıklanacak olan tutanaklar üç hafta önceki toplantıya ait ve o toplantıda Fed’in faizleri sabit tutarak piyasanın beklediği kadar şahin tondaki yorumlardan kaçındığını hatırlıyoruz. Fed ve başkanı Yellen global riskler ile ilgili endişelerini belli etmiş ve enflasyon göstergelerinde son zamanlarda yaşanan iyileşmeyi de göz ardı etmişti.

Ayrıca Fed üyelerinin 2016 dört faizi artışı değil artık ortalamada iki faiz artışı beklediğini öğrenmiştik ve doların fişinin çeken detay da buydu. O tarihten bu tarihe dolar endeksi %3’e yakın kan kaybetmiş durumda. Arada Yellen’in New York’ta yaptığı açıklama da yaraya tuz basmıştı tabi.

Sadece Yellen değil bir çok FOMC üyesinden açıklamalar geldi FOMC kararlarından sonra. Yani bir çok üyenin ne düşündüğünü zaten az çok biliyoruz ve ilginç bir şekilde en temkinli üyelerin bile Yellen kadar kötümser olmadığını gördük. Enflasyon konusunda aşırı temkinli duruşlarıyla bilinen Evans ve Rosengren gibi güvercin üyeler enflasyon konusunda Yellen’dan daha iyimser göründü ve bu sene en az iki faiz artışı beklediklerini dile getirdiler.

Karar metni başkanın ağırlığını koyduğu konsensüsü yansıtırken tutanaklar bütün üyelerin görüşleri ve argümanlarını içeriyor ve son bir kaç haftada gelen açıklamalardan üyelerin Yellen kadar kötümser olmadığını biliyoruz. Bu nedenle de tutanakların şahin tonda yorumlar içerme ihtimali daha yüksek. Veya şöyle söyleyelim; tutanaklar üç hafta önceki karar metnine göre daha iyimser yorumlar içerebilir ve dolayısıyla da doları güçlendiren bir etki yaratabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.