İşte FOMC Kararları ve Dolar! – 2 Kasım 2016

FED Faizleri Değiştirmedi! Peki Dolar?

Fed Kasım ayı toplantısında sürpriz yapmayarak faizleri sabit bıraktı. Karar metnine baktığımızda açıkçası önceki toplantıya göre çok da büyük bir değişiklik gözümüze çarpmıyor. Ancak geçtiğimiz toplantıda faiz artışı isteyen 3 üyeden biri olan Rosengren bu kararından vazgeçmiş. Yani artık faiz artışı isteyen üyeler yalnızca Mester ve George.

Faiz artırım ihtimallerinin son dönemde güçlendiğine ancak harekete geçmeden önce daha fazla kanıt gerek cümlesi yine karşımıza çıkıyor ve değişen bir şey olmadığını görüyoruz. Karar metninde ayrıca büyümenin yılın ortasından itibaren yukarı yönlü ivme kazandığına ve istihdamın güçlü olduğuna vurgu yapılmış.

FOMC hane halkı harcamalarının ılımlı olarak arttığını ancak yatırımların hala zayıf kaldığını belirtmiş. Enflasyonun yakın vadede düşük kalmaya devam edeceğine dair yapılan atıf ise karar metninden kaldırılmış durumda ve buradan Fed’in enflasyon konusunda biraz daha iyimser olduğunu anlayabiliyoruz.

Kısaca toparlayacak olursak geçen hafta gelen veri sonrası büyüme ile ilgili pozitif bir yorum bekleniyordu ve bunun yanında istihdam tarafına negatif bir yorum gelmemesi ve enflasyonun düşük kalmaya devam edebileceği cümlesinin kaldırılmış olması Dolar için pozitif olarak algılanabilir.

Ancak ufak değişiklikler dışında geçtiğimiz toplantıya göre farklı bir şey karşımıza çıkmaması ile birlikte kararların piyasalardaki etkisi son derece sınırlı oldu. Yani Fed için hala değişen bir şey yok. Faiz artışları için önümüzdeki dönemde de açıklanacak olan verilerin hayal kırıklığı yaratmaması gerekiyor. Bundan sonra artık piyasalarda gözler tamamen Clinton – Trump yarışına çevrilmiş durumda…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.