İspanya Yardım Paketi Şartlarını Değerlendiriyor

İspanya Başbakan Yardımcısı Saenz Olası Yardım Programı Şartlarını Değerlendiriyoruz Fakat Hala Bazı Belirsizlikler Var Dedi.

Haftanın ikinci günü de ilk günü gibi borsaların baskı altında olduğu bir gün olarak geçiyor. Geçen haftaki tarihi zirveler ve tırmanışlardan sonra kar alımlarına bağlı olarak gevşeme devam ediyor. Günü kırmızı kapatan Asya borsalarının ardından Avrupa borsaları ve İMKB de satıcılı.

Sabah GBP ve EUR için önemli veri ve açıklamalar vardı. İngiltere’de enflasyon verileri genel olarak beklentide gelirken Almanya ve Euro ZEW endeksi beklentiden daha iyiydi. Almanya ZEW son üç ayın, Euro ZEW ise son beş ayın en iyi seviyesinde geldi.

Açıklamalar da eksik olmadı AB açılışında. Önce İspanya başbakan yardımcısı olası bir kurtarma programı şartlarını hala değerlendirdiklerini ve şartlarla ilgili bazı detayların hala net olmadığını dile getirdi. Avrupa’yı İspanya tarafından yapılan fedakarlıkları görmeye çağıran İspanya başbakan yardımcısı, yüksek tahvil faizlerinin tüm faturası İspanya’ya mal edilmemeli dedi.

Yunanistan maliye bakanı Stournaras da açıklamalar yaptı. Stournaras, Yunanistan’da yaşanan krizin nedeni kurtarma paketi şartları değil, temel neden kamu sektöründeki verimsizliklerdir dedi. Yunanistan maliye bakanı, Troyka ile yapılan görüşmeler zorlu geçiyor fakat Yunanistan söz verdiği gibi 2012 bütçe hedefini tutturacak diye ekledi.

Şimdi gözler öğleden sonra Fed üyesi Evans’ın yapacağı konuşma ve ABD cari denge verisinde. Fed’in en gevşek tonlu üyesi Evans’ın konuşması piyasaya hareket getirebilir. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.