İspanya – Rakamlarda Yunanistan’ın Yolunda

İspanya ekonomisinde son durum ne?

İspanya’da durum gittikçe kötüleşiyor.

Her an acil fon yardımına ihtiyacı olduğu konuşulan İspanya’da rakamları analiz ettiğimizde, gidişat olarak Yunanistan’ın yolundan geçeceği belli oluyor.

Telegraph da yayınlanan makaleye göre şu an için Avrupa Merkez Bankası’nın bir şekilde İspanya’daki ateşin söndürüleceğine dair beklentiler oluştuğundan, İspanyadaki borç için şu an tamamı ile ümitler kaybedilmiş değil.

Fakat, ECB den herhangi bir acil kurtarma fonu veya yardım paketi gelmez ise ve faizler 6.8% in üzerine çıkarsa, çok büyük ihtimalle satışlar çok çok güçlü ve keskin bir şekilde yağmaya başlayacak ve İspanya’nın da durumu Yunanistan’a benzeyecek.

Bunun dışında, İspanya’da mali gelirlerde son 1 senede 5% e yakın düşüş olması ve devletin KDV gelirinde 14.6% lık bir azalma olması da Yunanistan’daki ateşlenmenin adeta bir replikası olarak gözüküyor. 

Son olarak piyasada dönen fısıltılara göre Almanya/Berlin taraflarındaki yetkililerin İspanya konusundaki düşünceleri sert. İspanya’nın ECB den önce IMF in kapısını çalmasını gerektiğini düşünen yetkililer, yardım konusunda IMF in yardımı ABD, Çin, Japonya ve İngiltere gibi ülkeleri de örgütleyerek yapsın diyorlar.

Görünüşe göre, Yunanistan yolunda emin adımlarla ilerleyen bir İspanya var, ama yetkililerin bu sefer sabrı kalmamış ve bakış açısı ve faaliyetleri daha farklı olacak gibi gözüküyor. Hepsinden öte, İspanya kurtarılmak için Yunanistan’da çok daha büyük ve bu işleri çok daha fazla zorlaştırıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.