İspanya Ekonomisi Göründüğünden Kötü!

ABD li önemli bir portföy yönetim şirketi olan Carmel Asset Management (Carmel Varlık Yönetimi), İspanya ekonomisinin gidişatına dair detaylı bir sunum hazırladı.

Bu sunum, İspanya ekonomisinin aslında gözüktüğünden çok daha fazla kritik bir durumda olduğunu ortaya koyuyor.

Carmel’in sunumuna göre İspanya Ekonomisi’nin olumsuzluğunun fiyatlanmamış ve farkedilmemiş olmasının 5 ana sebebi var.

1- İspanya’nın Borcunın, GSMH’ye oranı %60 larda ifade ediliyor fakat yerel ve diğer borçları da hesaba kattığımızda azlında borç oranı %90. Yani aslında yaklaşık %50 daha fazla borç var.

2- Ekonominin en önemli göstergelerinden biri olan konut sektöründe de yavaştan çatırtılar duyuluyor. Son 20 yılda, İspanya nüfusuna katılan her bir birey sayısına eşit konut inşa edilmiş durumda. Kısacası konut arzı gereksiz fazla. Bu yüzden konut fiyatlarında bu sene 35% lik bir düşüş daha bekleniyor

3- İspanya’nın “zombie” olarak adlandırılan, henüz öldüğünü farketmemiş bankaları var. Üretici ve konut sahiplerine verilen kredilerin geri ödemesi henüz başlanmadı ve yakın zamanda bankalar bu paraları alamadıklarını görüp sermayesiz kalacaklar.

4- İspanya ekonomisi bir türlü dengelenmek bilmedi ve gelişmiş ülkeler arasında en yüksek işsizlik oranına sahip ülke. İşgücü piyasası ise Avrupa ile rekabet edemeyecek nitelikte.

5- Avrupa’nın İspanya ekonomisini kurtarabilecek nitelikte yardım fonu yok. Üstelik politik isteği de yok.

Kısacası, adeta kriz kahinliği yapıyor Carmel ve İspanya’nın önümüzdkei dönemde çok kötü günler geçireceğini belirtiyor. Bunu da tabiki İspanya ekonomisi olarak değerlendirmeyip tüm Avrupa ekonomisine mal etmek bizlere kalıyor. Avrupa’da daha derin bir krizin ayak sesleri gittikçe yaklaşıyor..

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.