İngiltere’de İşsizlik Oranı Yükseldi

Dün enflasyon verileriyle hayal kırıklığı yaratan İngiltere’den bugün açıklanan verilere göre işsizlik oranı Nisan 2013’den bu yana ilk kez yükselerek…

Dün enflasyon verileriyle hayal kırıklığı yaratan İngiltere’den bugün açıklanan verilere göre işsizlik oranı Nisan 2013’den bu yana ilk kez yükselerek %7.2 oldu. Piyasanın genel beklentisi oranın %7.1 seviyesinde kalmasıydı fakat %7.0’a düşmesini bekleyenlerin de olduğunu not edelim.

İşsizlik tazminatı başvuruları ise geçtiğimiz ay 27.6 bin ile beklentiden daha fazla düşerken Aralık ayı rakamına da aşağı revize geldi. Yani işsizlik oranı hayal kırıklığı yaratırken işsizlik tazminatı başvuruları beklentiden daha iyiydi.

İşsizlik oranının BoE’nin faiz artışı için referans gösterdiği %7.0 eşiğinden uzaklaşması keskin GBP satışları getirdi. GBPUSD 1.6660 altına kadar gerilerken, EURGBP 0.8250 üzerine çıkarak hafta zirvesini tazeledi.

İstihdam verilerinin yanında BoE’nin 2 hafta önceki toplantısının tutanakları yayınlandı. Tutanaklarda Carney’in ileriye dönük faiz yönlendirmesindeki değişiklikleri kurulda oylamaya sunmadığı görülüyor. Tutanaklar varlık alımları ve faizlerin sabit kalması kararı da beklendiği gibi oy birliği ile alındığını gösteriyor.

Dün gelen kötü enflasyon verileri sonrası işsizlik oranının da hayal kırıklığı yaratması sonrası GBPUSD’de gevşemenin 1.66’lara doğru devam etme ihtimali de arttı diyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.