İngiltere’de Hasar Euro Bölgesi’nden Fazla

Çok önemli bir hafta içerisinde olduğumuzu söyledik ve bu hafta hem yurt içi hem yurt dışı piyasalar son derece hareketli olacak. Özellikle çarşamba günü gelecek olan enflasyon rakamları TRY paritelerine hareket getirecek ve ardından İngiltere Merkez Bankası kararları ile cuma günü ABD’den tarım dışı istihdam verileri haftaya son noktayı koyacak. Bugün ise Çin’in ardından Avrupa’dan imalat PMI verilerini takip ettik. Öncelikle Euro Bölgesi’nden gelen verilere göz atalım :

İspanya’dan imalat PMI 51.0 ile beklentiden kötü geldi.
İtalya’dan imalat PMI 51.2 ile beklentiden kötü geldi.
Fransa’dan imalat PMI 48.6 ile beklentide geldi.
Almanya’dan imalat PMI 53.8 ile beklentiden hafif iyi geldi.
Euro Bölgesi’nden imalat PMI 52.0 ile beklentiden hafif iyi geldi.

Daha önce bir çok kez tekrar ettiğimiz gibi PMI verilerinde 50.0 kritik seviye. Bu seviyenin altında kalınması sektörde daralmaya işaret ederken, üzerinde kalınması büyümeye işaret ediyor ve Fransa’da imalat sektörünün son 5 ay üst üste bu seviye altında kaldığını söylemek mümkün. Diğer verilere baktığımızda ise şimdilik çok da negatif bir resmin karşımıza çıkmadığını söyleyebiliriz.

EURUSD gelen verilere çok önemli bir tepki vermedi ve bugün yatay seyirde devam ediyor. Geçtiğimiz hafta hem FOMC kararlarında beklendiği kadar şahin tonda açıklamaların gelmemesi ve hem de cuma günü ABD’den beklenti altı kalan büyüme verilerinden sonra paritede yükselişler hız kazanmıştı. Bu hafta da ABD verilerinde beklenen iyileşme yaşanmaz ise yükselişlerde 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1230 ve 1.1330 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 1.1030 ve 1.1000 önemli destek bölgeleri konumunda.

Bugünün asıl hayal kırıklığı yaratan verisi ise İngiltere’den geldi. İmalat PMI 48.2 ile beklentilerin çok altında açıklanırken gelen verinin etkisi GBP için son derece negatif oldu. Tabi ki yaşanan bu düşüşte Brexit’in de pay sahibi olduğunu söylemeden geçmeyelim. Perşembe günü ise BoE’den faizlerde 25 baz puanlık bir indirim bekleniyor. Ancak hatırlayacak olursak Başkan Carney yaptığı konuşmalarda ellerindeki tek silahın faizleri indirmek olmadığını dile getirmişti. Bu yüzden varlık alım programının artırılması da alınacak önemlere bir alternatif olabilir.

GBPUSD gelen veri sonrası sabah saatlerinde aldıklarından fazlasını geri verdi ve baskı devam ediyor. Aşağıda 1.3100 ve 1.3060 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle 1.3060 bölgesinin tamamen çözülmesiyle geçtiğimiz hafta dikkat çektiğimiz üçgen formasyonuna göre düşüşler hız kazanabilir. Toparlanmalarda ise 1.3270 ve 1.34 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Bu hafta GBPUSD’nin kaderi hem BoE kararlarına hem de tarım dışı istihdam verilerine bağlı olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.