İngiltere Verileri Olumlu, Avrupa Olumsuz..

İngiltere den sabah saatlerinde gelen konut fiyatları endeksi ile başladı yayınımızda veri akışı.

İngiltere Halifax Konut Fiyatları Endeksi’nde 0.3% lük bir düşüş açıklanması beklenirken, açıklama 2.2% lik bir yükseliş olduğuydu.

İngiltere için gelen bir diğer veri de, İngiltere’nin en büyük sektörü olarak ifade edilen Hizmet Sektörü PMI verisi oldu. 53.5 lik bir genişleme beklenilen veri de beklenti üzeri geldi ve 55.3 olarak açıklandı.

Bu da açıklama anında bir miktar alım getirse de, ardından FOMC sonrası gelen satışlar etkisini yeniden göstermeye başladı ve GBPUSD de satışlar geldi.

Avrupa’da ise verilen İngiltere kadar olumlu değildi.

Hizmet sektörü verisi 48.7 ile daralmaya işaret etmesi beklenirken 49.2 ile daha ufak bir daralma göstermiş olsa da, Final bir veri olduğundan aslında o kadar da etkili değildi.

Ardından gelen veriler olan perakende satışlar ve Almanya fabrika siparişlerinin önemi ise olumlu gelen veriden çok daha üstündü ve her ikiside beklenti altı gelerek Avrupa ekonomisindeki risklere işaret etti..

Özellikle Almanya verisinin önemine burada değinmek gerekir çünkü Almanya Avrupa’nın neredeyse tek sağlam kalmış büyük kalesi olarak değerlendiriliyor ve buradan gelecek kötüleşme sinyalleri Avrupa hakkındaki soru işaretlerini de büyütüyor.

Önümüzde artık Avrupa’dan gelecek faiz kararı var. Faizlerin 1% de sabit tutulması bekleniyor. Asıl önemli olan, faiz kararı sonrası ECB Başkanı Draghi nin saat 15.30 da neler diyeceği.

Biz sizler için piyasaları anlık takip edip yön verirken, siz Döviz Destek’i takip etmeye devam edin diyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.