İngiltere PMI Kötü Yeni Varlık Alımı Gelebilir

Euro Bölgesi PMI verileri açıklandı

Avrupa’da Mayıs ayı imalat sektörü satın alma yöneticileri (PMI) verileri açıklandı. 
Sabah 09:00’dan itibaren başlayan açıklamalarda Norveç, Almanya, İtalya ve Fransa PMI verileri beklentilerin biraz üzerinde önceki aya göre yüksek açıklandı. Euro Bölgesi İmalat PMI verisi beklentiye yakın, 45.0’dan 45.1’e yükseldi. Euro Bölgesi işsizlik oranı da beklentiye paralel %11.0 gerçekleşti. 

Aynı saatlerde açıklanan İspanya imalat sektörü PMI verisi 42.0’ye düşerel Mayıs 2009 yılından beri en düşük seviyesini gördü. İsviçre perakende satışlar verisi %4.7’den %0.1’e düştü. Ve İtalya işsizlik oranı verisi %9.8’den %10.2’ye yükseldi. Önceki ayın verisi %10.1’e revize edildi. İngiltere’de de imalat PMI 50.2’den 45.1’e düşerek beklentilerin çok altında kaldı. Bu gelişmenin üzerine Deutsche Bank’tan; İngiltere’de önümüzdeki hafta yapılacak PPK toplantısında varlık satın alım hedefinin genişletilmesi ihtimalinin arttığı yorumu geldi. 

Sabahtan beri zaten satış baskısı altında olan GBPUSD paritesi, 2012 Ocak’tan beri en düşük seviyesi olan 1.5230’a yaklaştı, 1,5260’a kadar düştü. 
Olumsuz veriler sonrasında döviz ve emtialarda satışlar hızlanırken, güvenli limanlar olan Dolar ve Yen rekor yüksek seviyeleri test etti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.