İngiltere Merkez Bankası ve Fed Ne Yapacak?

Haftanın üçüncü işlem günündeyiz ve piyasalarda Brexit fırtınasının etkileri yavaş yavaş dinmeye başlasa da dün Atatürk Havalimanı’nda yaşanan üzücü saldırı ile sarsıldık. Bu gibi durumların ise piyasalara etkisi oluyor. Avrupa borsalarının büyük çoğunluğu güne artıda devam ederken BIST 100’de yatay bir seyir var.

USDTRY ise dün gelen haberler sonrası 2.90 üzerine bir atak yapsa da yaşanan bu talihsiz olayın etkisi kurda sınırlı oldu. Amerikan Doları’nın bugün gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı güçsüz devam etmesi ile birlikte USDTRY üzerindeki baskı da sürüyor. Geri çekilmenin devam etmesi durumunda 2.8850 – 2.8800 en yakın destek bölgesi. Bu bölgenin tamamen çözülmesiyle aşağı yönlü hareket hız kazanabilir. Yükselişlerde ise 2.92 ve 2.94 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu Fitch de Brexit kararı sonrası İngiltere Merkez Bankası’nın ( BoE ) yıl sonuna kadar faizlerde 25 baz puanlık bir indirime gitmesini beklediğini açıkladı. 2017 ve 2018 yılları için ise Brexit’in büyümeden %1 oranında çalabileceği düşünülüyor. Çok uzun süre önce değil daha geçtiğimiz yıl BoE Fed’den sonra faiz artırması beklenen ikinci Merkez Bankası konumundaydı ve artık BoE’den yalnızca faiz indirimi değil, varlık alım programında da artışa gitmesi bekleniyor.

GBPUSD son 31 yılın en düşük seviyelerinden bir miktar toparlanıyor ve bugün dolar endeksinde de baskı oluşması ile 1.34 bölgesi üzerine kendini atmış durumda. Toparlanma devam ederse 1.3480’lerin geçilmesiyle pound sert düşüşünün ardından rahat bir nefes alabilir. İngiltere FTSE endeksi de dünkü yükselişinin ardından bugün de %2’ye yakın artıda devam ediyor güne.

Bugün 15.30’da ABD’den Fed’in yakından takip ettiği çekirdek PCE fiyat endeksinin yanında kişisel harcamalar ve kişisel gelirler verileri açıklanacak. Tabi ki gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif olacaktır ancak Brexit belirsizliklerinin oluştuğu bir ortamda Fed faiz artışları için bir süre daha frene basmaya devam edebilir ki buna yönelik nasıl mesajlar gelecek Temmuz ayındaki FOMC kararları ile birlikte göreceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.