İngiltere İmalat PMI Bu Ayın Şampiyonu

İmalat PMI Verileri Tat Vermedi

Piyasanın dikkati bugün PMI verilerinde. Cumartesi günü Çin imalat PMI verisinin beklenti altı kalması ve daralmaya işaret etmesinin ardından gözler bugün gelecek olan PMI verilerine çevrildi.

Geceden başlayarak da bir çok ülkeden PMI verileri açıklanmaya başlandı. İlk olarak Asya seansında Güney Kore imalat, Tayvan imalat, Çin imalat dışı ve Hindistan imalat PMI verileri geldi.

Güney Kore imalat PMI 47.50 ile önceki döneme göre iyileşmeye işaret etse de 50.0 altında olması daralmanın üç aydır devam ettiğini gösteriyor. Veriden sonra önümüzdeki hafta Güney Kore merkez bankasından gevşeme gelme ihtimali daha da yükseldi. Tayvan imalat PMI de 46.1’e düşerek Asya’daki resesyon endişelerini artırdı.

Çin imalat dışı PMI verisi Ağustos’da 56.3’e yükseldi fakat imalat odaklı ekonomisiyle Çin’den gelen imalat verilerinin etkisi çok daha büyük. Bu nedenle bu iyileşme piyasayı pek etkilemedi. Yine de inşaat ve perakende sektöründeki düzelmeyi not etmek lazım. Sabaha karşı gelen Hindistan imalat PMI ise 52.80 ile bir önceki aydan düşük fakat beklentiden daha iyi gelerek gecenin en iyi PMI verisi oldu.

Saat 10.00’da ise Avrupa’dan PMI verileri gelmeye başladı. İlk olarak Türkiye’den imalat PMI geldi ve 50.0 ile geçtiğimiz aya göre iyileşmeyi gösteriyor. Avrupa imalat PMI verileri ise karışık. İngiltere ve İspanya beklentiden iyi gelirken, İtalya, Fransa ve Almanya PMI verileri beklenti altı kalarak hayal kırıklığı yarattı.

Bugün pariteler üzerinde en büyük etki yaratan PMI verisi İngiltere imalat PMI verisiydi. 49.5 ile hem beklenti üzeri hem de son dört ayın en yüksek seviyesinde gelen imalat PMI, GBPUSD’nin 1.59 atağı yapmasını sağladı.

Döviz Destek üyeleri tüm bu verilere ve piyasa üzerindeki etkilerine platform üzerinden anında ulaştılar. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.