İngiltere Faiz Oranında Değişikliğe Gitmedi – 03 Ağustos 2017

Günün Ardından

Haftanın dördüncü işlem gününün sonlarına yaklaşırken hareketli bir gün geçirdik diyebiliriz. İlk olarak İngiltere kanadına bakacak olursak gün içerisinde İngiltere Merkez Bankası (BOE) Faiz Kararını takip ettik. Beklentiler dahilinde faizlerde bir değişikliğe gidilmese de, İngiltere’de büyüme tahminleri düşürüldü. Karar 2’ye karşı 6 oy ile alındı. 2017 için büyüme tahmini %1.9’dan %1.7’ye, 2018 için ise %1.7’den %1.6’ya çekildi. Faiz oranı ise %0.25’te bırakıldı. Ardından İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney açıklamalarda bulundu. Carney; sterlinde ki zayıflamanın reel gelirleri de geriye çektiğini, önümüzde ki 3 yılda 2 faiz artırımının yeterli olmayacağını dile getirdi. Bunlara ek olarak Carney; Brexit sebebiyle yatırımların azaldığını ve tüketici harcamalarında ki zayıflamayla birlikte büyümeye olumsuz etkisi olduğunu sözlerine ekledi. Tüm bu gelişmeler piyasalarda volatiliteyi arttırdı. Karar sonrası sterlinde değer kayıpları yaşandı. GBP/USD paritesi aşağı yönlü hareketlerle 1.31 seviyelerine geriledi ve son 7 günün en kötü performansı yakınlarında fiyatlandı. Teknik olarak bakacak olursak yukarı yönlü hareketlerde 1.31608 – 1.31917 – 1.32214 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerin devamında 1.31002 ve 1.30746 seviyeleri destek noktaları olarak karşımıza çıkabilir.

Yurtiçine dönecek olursak gün içerisinde enflasyon oranını takip ettik. Enflasyon Temmuz ayında tek haneye inerek yıllık %9.79 arttı. Geçtiğimiz günlerde TCMB’nin enflasyon tahminini yükseltmesi ve verinin genel anlamda beklenileni vermesi TL kanadına çok fazla olumlu yansımadı diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın ‘Enflasyonda ki düşüşlere müdahale etmeyeceğiz’ açıklaması ile birlikte piyasalarda faiz indirimine yönelik beklentiler ise azalmış oldu.

Amerika tarafında ise dolarda toparlanma hareketleri gözlemlendi. Geçtiğimiz günlerde siyasi gerginliklere ek olarak büyümenin istenileni verememesi ve FED’in faiz artış ihtimali beklentisinin piyasalarda oldukça düşmesi dolarda baskıya sebep oluyordu. Ekonomik takvimde ise gün içerisinde ABD’den İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları beklentilerin altında 240K olarak geldi. Böylelikle önceki veriye göre 5K’lık bir azalış yaşanmış oldu. Bu veri ile birlikte istihdam piyasasında çalışan talebinin istikrarlı olduğu gözlemlendi. Bununla birlikte ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi beklentilerin altında 53,9 olarak geldi. Bu düşüş ise 1 yılın en düşük seviyeleri olarak karşımıza çıktı. Her ne kadar düşüş gerçekleşse de, 50’nin üzerinde ki her veri sektörde büyümeyi işaret ediyor. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesine baktığımızda ise gün içerisinde 3.54 seviyelerinde fiyatlamalar görüldü. 3.5512 ve 3.5719 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketler ise 3.5197 – 3.5098 – 3.4891 seviyeleri destek noktaları olarak karşımıza çıkabilir.

Bugünden itibaren artık gözler yarın Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrilmiş durumda. Bununla birlikte ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranları takip edeceğimiz önemli verilerin başında olacak. TSİ 15.30’da gelecek olan veride piyasalarda ki beklentiler 183K.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.