İngiltere AB’de Kalacak mı Kalmayacak mı?

Paritelerde volatilitenin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Son dönemde Brexit anketlerinde artış yaşanması GBPUSD üzerindeki baskının artmasına neden oldu fakat İngiltere’de millet vekilin öldürülmesinden sonra GBPUSD’de bir toparlanma yaşandı. Diğer yandan Fed yaptığı açıklamada Temmuz ayı faiz artırımının masada olduğunu ve bunun için verileri dikkatli bir şekilde takip etmeye devam edeceklerini belirtti. Önümüzdeki hafta ise son dönemlerin en önemli gelişmesi yaşanacak. İngiltere AB’den çıkacak mı yoksa çıkmayacak mı Perşembe günü bütün piyasalar bu soruya cevap bulacak. Dilerseniz önümüzdeki hafta gelecek olan verilere bakalım.

Her zaman olduğu gibi bu Pazartesi de veri açısında sakin bir ekonomik takvim bizleri bekliyoruz. Saat 15.30’da Kanada’dan toptan satışlar açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması CAD için pozitif olur.

Salı:

Gece Avustralya’dan para politikası tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda konuşulan konuların detaylarını öğreneceğiz. Tutanakları yakından takip edeceğiz fakat paritelere büyük hareketlerin getirmesini beklemiyoruz.

İngiltere’den saat 11.30’da kamu sektörü net borçlanma açıklanacak. Önceki rakam 6.4. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur.

12.00’da Almanya’dan Zew ekonomi endeksi ve Euro Bölgesi’nden Zew ekonomi endeksi açıklanacak. Gelecek olan her iki veride iyileşme yaşanması EUR alıcılarını devreye sokabilir. Bu dakikalarda EUR paritelerine dikkat.

14.00’da TCMB para politikası ve faiz kararları açıklanacak. Faizlerde değişim yaşanması durumunda TRY paritelerinde büyük hareketlenmeler yaşanabilir. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

Fed başkanı Yellen 17.00’da Washington’da senatonun karşısına geçecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar USD paritelerini sallayabilir.

Çarşamba:

15.30’da Kanada’dan perakende verileri açıklanacak. CAD için son derece önemli veriler. Gelecek olan veriler doğrultusunda USDCAD’de ayılar ve boğalar büyük bir savaş verebilir.

17.00’da Yellen yeniden Washington’da konuşma yapacak. Bu konuşmasının pariteler üzerinde sınırlı etkisi olabilir.

17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Stoklarda artış yaşanması petrol fiyatları için negatif olabilir. Petrol işlemi olan yatırımcıların dikkatine.

Perşembe:

10-11 arasında Euro Bölgesi’nden flaş imalat ve hizmetler PMI açıklanacak. Gelecek olan verilerin EUR pariteleri üzerinde etkisi olabilir gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

Belki de son dönemlerin en önemli konusuna yani İngiltere referandumuna piyasalar Perşembe günü bir cevap bulacak. Son dönemde ayrılalım kampında artış yaşanması GBP alıcılarının canını sıktı. Fakat anketlerde belirsiz olarak oy kullanan bir çok insan var. Bu sebeple referandumdan beklenmedik büyük farklı sonuçlar çıkabilir. Gün boyunca son derece temkinli ve dikkatli olmanızı öneriyoruz. Sadece GBP paritelerinde değil diğer büyük paritelerde de etkisinin hissedileceği bir gelişmeye şahit olacağız. Her zaman olduğu gibi yatırımcılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

ABD’den saat 15.30’da haftalık işsizlik başvurularu açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanamsı USD için pozitif olur fakat verinin etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

Cuma:

Almanya’dan saat 11.00’da iş güveni endeksi açıklanacak. Önceki veri 107.7. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması durumunda EUR paritelerinde büyük hareketlenmeler yaşanabilir.

14.30’da Türkiye’den kapasite kullanım oranı açıklanacak. Açıkcası gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

15.30’da ABD’de çekirdek dayanıklı malların siparişleri açıklanacak. Belkide USD için haftanın en önemli verisi konumunda. Gelecek olan verinin beklentileri karşılaması durumunda USD alıcıları devreye girebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.