İkisi Bir Arada! – 21.06.2016

Hareketli bir günü geride bırakıyoruz ve Brexit geri sayımı devam ediyor. Perşembe gecesi herkesin merakla beklediği sonuç açıklanacak ve piyasalarda hareketlilik son derece fazla olacak. Bugün ise iki önemli Merkez Bankası Başkanı mikrofon başındaydı. Öncelikle mikrofon başına geçen Draghi’nin açıklamalarına göz atalım:

Enflasyon dinamiklerinin durgun olduğunu ve ECB’nin bu haftaki referandumun getireceği her duruma hazırlıklı olduğunu söyleyen Draghi, Euro Bölgesi’ndeki toparlanmanın yıl başından beri hız kazandığının altını çizdi. Hedefimize ulaşmak için gerektiği takdirde elimizdeki bütün araçları kullanmaya hazırız diyen Super Mario, önümüzdeki dönemde ek parasal genişleme hamlelerinin gelebileceğini söylemesi ile EURUSD’de yaklaşık 30 pipslik hızlı bir düşüşe sebep oldu.

Güvercin tonda açıklamaların yanına dolar endeksinde de yaşanan toparlanma eklenince EURUSD 1.1260 desteğini kırmayı başardı. Parite üzerindeki satış baskısının devam etmesi halinde aşağıda 1.1200 ve 1.1260 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise 1.1330 ve 1.14 bölgeleri önemli direnç konumunda.

Draghi’nin ardından 1 saat sonra konuşan Fed Başkanı Yellen ise faiz artışlarında işgücü piyasasındaki yavaşlama dolayısıyla temkinli olunacağına dikkat çekti. Tüketici harcamalarında güçlü bir yükseliş yaşandığını söyleyen Yellen, ABD ekonomisinin yıl sonunda resesyona girme ihtimalinin çok az olduğunu ve Brexit’in ekonimiyi resesyona sürüklemesinin de zor olduğunu sözlerine ekledi.

Faizleri artırmadan önce ekonominin iyi durumda olduğundan emin olmak istediklerini söyleyen Yellen, enflasyonun düşük olduğunu belirtti ancak bununla birlikte orta vadede enflasyonu %2’lik hedefe ulaşmasını beklediğinin de altını çizdi. Yellen’dan gelen açıklamalar sonrası dolar endeksindeki toparlanmanın devam ettiğine şahit olduk. Yarın Yellen’ın saat 17.00’da yeniden mikrofon başına geçeceğini de hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.