İkinci Bir Referandum İhtimali Var mı?

AB Referandumu’na bir gün kala Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Çin endeksleri %0.50 – %0.80 arası primliyken, Japonya Nikkei endeksi geceyi %0.64 ekside kapattı. Diğer yandan Güney Kore KOSPI %0.50, Hong Kong HSI %0.70 artıda, Avustralya ASX ise yatay bir günü geride bırakıyor.

Kemerler bağlandı ve artık yarınki referandumun sonucunu bekliyor tüm dünya finansal piyasaları. Birleşik Krallık halkının AB’den çıkmayı seçmesinin sadece İngiltere için değil başta Avrupa olmak üzere tüm dünya ekonomileri için önemli sonuçları olacak.

Anlık tepki olarak güvenli limanlar olarak değerlendirilen yen, frank, altın ve dolar gibi para birimlerinin güçlendiğini görebiliriz. Diğer yandan liranın da içinde bulunduğu gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskı artabilir ve borsalara da satış gelebilir. Tahviller tarafında ise ABD ve Almanya gibi ülke tahvillerine ise alış.

Diğer seçenekte ise, Birleşik Krallık halkının AB’de kalmayı seçmesi, foreks piyasalarında en büyük etki pound paritelerinde yaşanacak. Son zamanlarda artan Brexit riski nedeniyle güçlenen güvenli limanlar ALTIN, frank ve yen ise bu durumda kaybedenler arasında yer alabilir.

Halkın AB’de kalmayı seçmesi fakat bunun bir birine çok yakın oranlarla gerçekleşmesi (%51-%49, %52-%48, vs) ilk anda pozitif karşılansa da uzun vadede yeni bir referandum ihtimalini masada tutacağı için gelecek için pek olumlu bir işaret olmayacaktır. ‘Ayrılalım’ savunucularından ve UKIP partisinin lideri Nigel Farage, referandum sonucu oranların çok yakın olması durumunda ikinci bir referandum için mücadele edeceğini söylemişti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.