Hollanda’da Sular Kaynıyor

Geçtiğimiz Cumartesi günü Hollanda başbakanı Mark Rutte’nin yaptığı açıklama AB’de ki sorunlar zincirine başka bir halka ekledi.

Başkakan Rutte bir süredir muhafazakar Özgürlük Partisi (Freedom Party) ile devam eden kemer sıkma programı görüşmelerinin başarısızlıkla sona erdiğini açıkladı.

Hollanda’da liberal ve Hristiyan demokratlardan oluşan koalisyon hükümetinin ayakta kalması için Özgürlük Partisi’nin desteği şart.

Rutte’den gelen açıklmaya göre hükümet ile bu parti arasında devam eden 16 milyar Euro’luk kemer sıkma programı görüşmeleri başarısızlıkla sona erdi. Yani Özgürlük Partisi bu programa destek vermiyor.

Bu da Hollanda’da erken seçimlerin ufukta görüldüğü anlamına geliyor. Rutte de erken seçimlerin çok büyük olasılık olduğunu fakat hükümetinin seçimlerden başarıyla çıkıp gereken kemer sıkma önlemlerinin uygulanacağını belirtti.

Şimdi piyasalar AB’de kredi notu AAA olarak kalan dört ülkeden biri olan Hollanda’nın bu gelişmenin ardından kredi notunun kırılabileceği konusunda endişeli.

Piyasanın bu kaygılarını da haftanın başlamasıyla EUR’da yaşanan önemli değer kaybıyla gördük zaten. EUR haftaya bütün para birimlerine karşı değer kaybederek başladı. Bugün gelen AB flaş hizmet ve imalat PMI verileri de bu değer kaybında hız kazandırdı.

DövizDestek olarak Hollanda’da yaşananları yakından takip ediyoruz ve gelişmeleri siz değerli üyelerimizle paylaşmaya devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.