Harker Faiz Artışlarına Değindi – 13 Ekim 2016

Harker Faiz Artışlarına İşaret Etti

Bugün Çin’den gelen verilerin beklenti altı kalması dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yavaşlama sinyali olarak algılandı ve Avrupa Borsaları dünün ardından bugünü de düşüşle tamamladı. Almanya DAX %1.1, Fransa CAC %1.1, İngiltere FTSE %0.6 ve İspanya IBEX endeksi %0.8’e yakın ekside günü geride bıraktı. BIST 100’de de %0.80’e yakın kayıp var.

Philadephia Fed Başkanı Harker ise bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarda bu yıl sonuna kadar bir faiz artışını destekleyeceğini belirtti. Yılın ikinci yarısında daha güçlü bir ABD ekonomisi beklediğini söyleyen Harker, işletme yatırımlarının düşük kaldığına dikkat çekti.

Açıklamalarının devamında ise hiç bir FOMC toplantısını masadan kaldıramayız diyen Harker maaşlar üzerinde de baskı gördüğünü söyledi. Bunun yanında güçlü bir iş gücü piyasamız var diyen Philly Fed Başkanı FOMC’nin ABD Başkanlık seçimlerinden etkilenmeyeceğini dile getirdi.

Yarın yani haftanın son işlem gününde ABD’den ÜFE ve perakende satışlar verilerini takip edeceğiz. Ardından ise akşam saatlerinde Fed Başkanı Janet Yellen mikrofon başına geçecek. Yani yarın Dolar açısından son derece kritik bir gün olacak…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.