Harker da Haziranı İşaret Etti

Fed üyelerinden Haziran ayı faiz artışını destekleyen yönde açıklamalar gelmeye devam ediyor. Dün San Francisco Fed başkanı Williams ile FOMC’nin güvercin üyelerinden Boston Fed başkanı Rosengren’in benzer yorumlarının ardından bu gece de Philadelphia Fed başkanı Harker Haziran faiz artışı için yeşil ışık yaktı.

Önümüzdeki verilerin hayal kırıklığı yaratmaması durumunda Haziran ayı faiz artışının makul olduğunu belirten Harker maaşlarda artış işaretleri görmeye başladıklarını ve Fed’in bu sene kolayca iki veya üç faiz artışı yapabileceğini söyledi. Ayrıca Brexit’in para politikası belirlemede bir faktör olduğunu fakat ABD ekonomisi için temel bir tehdit olmadığını dile getirdi.

Harker ve Williams bu sene oy verme hakkı olmayan üyeler. Bu nedenle söylediklerinin Fed’in Haziran ayında vereceği kararı yansıtmadığı düşünülebilir fakat güvercin para politikası duruşuyla bilinen New York Fed başkanı Dudley (her zaman oy verme hakkı var) ve bu sene oy veren Rosengren’in de bile artık piyasa beklentilerinin Fed’in niyetiyle pek örtüşmediğini ve bir sonraki faiz artışının piyasaların tahmin ettiği kadar geç gelmeyeceğini ima ediyor.

Bir kaç hafta öncesine kadar piyasanın tamamen görmezden geldiği Haziran ayı faiz artışı ihtimali son zamanlarda ABD’den gelen veriler ve FOMC üyelerinden gelen açıklamalarla tekrar alıcı bulmaya başladı. Güçlenen beklentilerle doların Mayıs içinde çok önemli bir geri dönüş yaptığına şahitlik ediyoruz. Ay başında 92.00 altına gerileyen dolar endeksi şu an 95.30 seviyelerinde.

Gecenin dikkat çeken diğer bir açıklaması Japonya Maliye Bakanı Taro Aso’dan. Japonya’nın yendeki aşarı değerlenmeye karşı müdahale edip etmeyeceği tartışılırken Aso ne durumda müdahale edebileceklerine dair ip uçları verdi.

Daha önce kurlarda tek yönlü büyük bir hareketin müdahaleyi haklılaştırdığını belirten Aso gece yaptığı açıklamada tek yönlü hareketin ne anlama geldiği konusuna açıklık getirdi. Aso iki gün içinde 5 yenlik bir hareketi tek yönlü olarak değerlendiririz dedi. Aso ayrıca USDJPY’nin 109.00 bölgesinde kalmasının kendileri için makul olduğunu ifade etti.

Asya borsaları hakim renk kırmızı. Çin Şangay Bileşik endeksi %0.80 ekside kapanırken, Japonya Nikkei ve Güney Koer KOSPI endekslerinde kayıp %1’e yakın. Avustralya ASX endeksinde ise %0.44’lük bir gerileme görüyoruz. Almanya’dan ZEW ekonomik güven endeksi, İngiltere enflasyon raporu ve TCMB para politikası kararları bugünün ekonomik takviminde öne çıkan gelişmeler olarak dikkat çekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.