Hareketli Gece – Bugün Nasıl İşlem Yapmalı?

Önemli veriler, gecenin gelişmeleri ve güne bakış

Öncelikle tüm üye ve ziyaretçilerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarız.

Genel olarak paritelere baktığımızda hareketli bir gece geçtiğini söylememiz mümkün. Bu hareketlerin arkasında önemli verilerin açıklanması vardı.

Gece Avustralya’dan gelen enflasyon verileri önemliydi.

Avustralya’da TÜFE, 0.8% beklenirken 0.6% açıklanarak beklentinin altında kaldı. Enflasyonun beklenenden düşük seyirde gidiyor olması, gevşeme politikası ihtimallerini akla getirdi ve veriyle birlikte AUDUSD sert bir şekilde değer kaybederek yaklaşık 100 pipslik bir aşağı hareket yaptı.

Yine gecenin önemli verilerinden biri Çin’den HSBC Flaş İmalat PMI verisiydi. Çin verisi beklentinin yalnızca 0.1 altında açıklanarak 48.3 geldi bu sebeple piyasa etkisi pek olmadı.

Gecenin bir başka önemli diyebileceğim konusu, Çin’in bazı ufak bankalar için munzam karşılık oranlarını düşürmesi oldu. Önemli bir gevşeme sinyali olmakla birlikte, küresel ekonomiye ufak da olsa olumlu kalp atışı verebilecek gelişmelerden.

Gecenin diğer gelişmeleri;

– Avustralya Merkez Bankası kurul üyesi, daha güçsüz bir AUD tercih ederim dedi.

– Yeni zelanda verileri genel olarak olumluydu.

– BOJ’dan Nakaso, fiyat hedefimize giden yolun henüz yarısındayız dedi.

Önümüzde hareketli bir gün var. Avrupa verileri, İngiltere verileri ve ABD verilerini lerleyen saatlerde ayrı ayrı raporlayacağız.

Genel olarak gün boyu olumlu bir gün olacağını ve risk iştahı tabanlı bir hareket olacağını düşünüyoruz. Herkese bol kazançlar ve güzel bir gün diliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.